İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
09 Mart 2012 - Cuma 16:35 Bu haber 4835 kez okundu
 
Ümit, “Çevre kirliliğine taviz yok”
SAĞLIK Haberi
Ümit, “Çevre kirliliğine taviz yok”

Çevrenin temiz tutulması konusunda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Kaymakam Ümit, “Çevreyi kirletenleri affetmeyeceğiz” dedi.

 

Kaymakam Ahmet Ümit, çevre konusuna gereken özenin gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, çevreyi kirletenlere ödün vermeyeceklerini, kirliliğe sebep olan kurumlar hakkında 30 Mart 2012 tarihinden itibaren gerekli cezai işlemlerin taviz verilmeksizin uygulanacağını söyledi.

 

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Kaymakam Ahmet Ümit, çevre kirliliğinin önemine dikkat çekerek, “Çevreyi kirletenler kim olursa olsun affetmeyeceğiz” dedi. “Amacımız temiz bir Serik ve mavi bayrak kriterlerine uygun bir turizm bölgesi yaratmaktır” diyen Kaymakam Ümit, açıklamasında daha sonra şu konulara değindi:

“Antalya Valimiz Ahmet Altıparmak’ın başkanlığında mavi bayrak ve deniz kirliliği ile ilgili 15.12.2010 tarihinde yapılan toplantıda mavi bayrak, kıyı ve deniz kirliliği hakkında alınan kararlar doğrultusunda tespit edilen sorunları ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesine yönelik olarak ilgili kurumlarca gerekli tedbirlerin alınması ve 2012 yılında deniz kirliliği ile ilgili bölgede hiçbir tehdit unsuru kalmaması konularını içeren ilgili yazı gereğince Kaymakamlığımızca kurulan komisyon tarafından ilçemiz genelindeki turizm bölgeleri, deniz ve çevre kirliliğine yol açabilecek dere ve nehir yatakları ile yerleşim yerleri mahalinde kontrol edilerek kirlilik sebepleri ve yapılacak olan işlemler rapor haline getirilmiştir.

Bu konuda ilçede bulunan tüm belediyeler, oteller, bölgede bulunan arıtma tesislerine en geç 15 Mart 2012 tarihine kadar gerekli işlemlerin yapılması talimatını verdik. Belediyeler ruhsatsız yapıları varsa yine ruhsatsız balıkçı barınaklarını usulüne uygun olarak yıkılması, yerleşim yerlerinde kanalizasyon sistemine bağlı olmayan meskenlerin kanalizasyon bağlantılarının sağlanması.

Bölgedeki arıtma tesislerinde ise çıkışlardan ve diğer gerekli yerlerden usulüne uygun olarak sıvı numuneleri alınıp tahlil ettirilerek, kirliliği kontrol altında tutulması ve nihai olarak 30 Mart 2012 gününü kadar deniz ve çevre kirliliğine yönelik her türlü tehditin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bu işlemlerin kurumlar tarafından yapılmaması durumunda ihmal ve suistimal gözüken veya kirliliğe sebep olan kurumlar hakkında 30 Mart 2012 tarihinden itibaren gerekli cezai işlemler taviz verilmeksizin usulüne uygun olarak yapılacaktır. Çevre ve şehircilik il müdürlüğünce de raporda belirtilen hususların değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin, denetimlerin arttırılması takvim çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. İlçe genelinde acısu, kızderesi, beşgöz deresi, köprüçayı ırmağı, terfi istasyonları, arıtma tesisleri ve diğer kirlilik sebebi olabilecek dere ve kaynaklarda çalışmalar yapılacaktır. Amacımız temiz bir Serik ve mavi bayrak kriterlerine uygun bir turizm bölgesi yaratmaktır.”

 

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı