İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
16 Mart 2012 - Cuma 18:03 Bu haber 6043 kez okundu
 
“Hoş geldiniz Atam”
KÜLTÜR & SANAT Haberi
“Hoş geldiniz Atam”

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Serik’i ve Tarihi Aspendos Tiyatrosu’nu ziyaretlerinin 82. yıldönümü törenlerle kutlandı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Serik’e ve Aspendos’a gelişinin 82. yıldönümü kutlamaları ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı.

 

 

İlçemizdeki tören, Ata’nın Gedik Kavşağı’nda temsili karşılaması ile başladı. Kortej, Dr. Gülşen-Dr. Baki Özpınar İlköğretim Okulu Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasını saygı duruşu ve istiklal marşı izledi. Atatürk’ün Serik ve Aspendos’a gelişiyle ilgili öğrenciler arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Belek Limak İlköğretim Okulu öğrencisi Ahmet Ali Bedel, “Atatürk” adlı şiirini okudu.

Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Beşir Acar, Belediye Başkanı Mehmet Habalı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kısakürek, daire müdürleri ile vatandaşların katıldığı törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Ahmet Ümit yaptı. Kaymakam Ümit, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Serik’e ve Tarihi Aspendos Tiyatrosu’na gelişinin 82. Yıl dönümünü hep birlikte kutluyoruz. Büyük Atatürk milli bir lider , çok büyük bir devlet adamı, 22 milyon metrekare üzerinde dünyaya insanlığı, dostluğu öğretmiştir ve gittiği, gezdiği heryere adalet dağıtmıştır.

Bu cehaletten nasıl kurtuluruz hesaplarını yapabilmek ve O’nu çok seven milletini onlara yeni ufuklar açmak için ülkesini boydan boya gezmeye başlamıştır. 9 Mart 1930’da da başta Antalya olmak üzere Serik ve Aspendos’u da ziyaret etmiştir. Burada vatandaşlarla sohbet etmiştir.”

 

İkinci tören ise Belkıs Beldesi’nde yapıldı. Tarihi Aspendos Tiyatrosu’ndaki tören folklör gösterileri ile başladı. Belkıs Belediye Başkanı Remzi Yıldız, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından üzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Belediye Başkanı Mehmet Habalı, şiir dalında birinci olan Ahmet Ali Bedel’i altınla ödüllendirildi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı