Haber Detayı
04 Mayıs 2012 - Cuma 13:07 Bu haber 3378 kez okundu
 
Matematiğin dahileri Belek’te yarıştı
KÜLTÜR & SANAT Haberi
Matematiğin dahileri Belek’te yarıştı

Belek Turizm Merkezi, ikinci kez Balkan Matematik Olimpiyatı’na ev sahipliği yaptı.

 

Geçtiğimiz cuma günü başlayan 29. Balkan Matematik Olimpiyatı, 1 Mayıs’ta sona erdi.

 

Türkiye bilimsel ve teknolojik araştırma kurumu TUBİTAK’ın destek verdiği Balkan Matematik Olimpiyatı, İlçemiz Belek Turizm Merkezi’ndeki Voyage Otel’de yapıldı.

Balkan Matematik Olimpiyatı’nın açılış konuşmasını Olimpiyatın Jüri Başkanı Doç. Dr. Azer Kerimov yaptı. Balkan Matematik Olimpiyatı’nın 10. yıl öncede ülkemizin ev sahipliğinde Antalya’da yapıldığına vurgu yapan Kerimov, dünyanın dört bir yanından gelen genç matematikçilerin, zorlu matematik problemleri ile ter dökeceğini belirtti.

Balkan Matematik Olimpiyatı’nın, alanında prestijli ve önemli bir bilimsel yarışma olduğunu vurgulayan Jüri Başkanı Azer Kerimov, geçtiğimiz yıllarda olimpiyatlarda yarışan öğrencilerin matematik olimpiyatları topluluğunun aktif üyeleri haline gelmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kerimov, “Etkinliği düzenleyen ve fonlayan TUBİTAK başta olmak üzere, etkinliğe emeği geçen tüm akademisyen ve öğrencilere teşekkür ederim” dedi.

Açılışta bir konuşma yapan TUBITAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Türköz ise, TUBITAK olarak genç zihinleri bilime teşvik eden böylesine önemli organizasyonları düzenlemek ve fonlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. TUBITAK’ın geçen yıl 43 kimya olimpiyatı düzenlediğini, gelecek yıl da, “Genç Balkan Matematik Olimpiyatı”nı düzenleyeceklerini de belirten Prof. Dr. Türköz, ülkemizin bilimsel etkinliklerinde hem bilimsel dereceleri, hem de titiz organizasyonları ile adından söz ettirdiğini vurguladı. Matematik tüm bilimsel çalışmaların ortak dile araç olduğunu da ifade eden Türköz, sanılanın aksine matematiğin gündelik hayatın her alanında karşımıza çıktığını söyledi.

Türköz, 29. Balkan Matematik Olimpiyatı’na 21 ülkeden 123 öğrenci farklı kültürlerden gelen 250’ye yakın katılımcının iştirak ettiğini, olimpiyatların öğrencilerin bilimsel yetkinliği ve tecrübelerine büyük katkısı olacağını vurguladı. Olimpiyat’ta; 123 öğrenci sonlu matematik, geometri sayıları teorisi analiz ve C1 alanlarında ter döktüler. Matematik Olimpiyatı, 1 Mayıs’ta yapılan ödül töreni ile sona erdi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı