Haber Detayı
11 Mayıs 2012 - Cuma 13:25 Bu haber 3301 kez okundu
 
Beldelere yetki kısıtlaması
GÜNDEM Haberi
Beldelere yetki kısıtlaması

27 ildeki belde belediyesi, iş yapmak için validen izin alacak.

Türkiye’de büyükşehir olan ve büyükşehir olacak olan 27 ildeki tüm belde belediyelerinin, çöp toplama gibi rutin hizmetlerinin dışındaki tüm kararları, artık o ilin valisi onay verecek.

Antalya Valiliği tarafından dağıtımı yapılan İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 24 Nisan tarihli yazısında, büyükşehir belediyeleri sınırlarının değiştirilmesi ve nüfusu 750 binden fazla olan 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulmasına çalışmaların son aşamaya geldiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’na, söz konusu illerdeki bazı belediyelerin, sahibi oldukları taşınmaz malları elden çıkarma ve belediyeleri borçlandırma yoluna gittikleri yönünde bilgiler ulaştığı kaydelin yazıda, “İdarede bütünlük ve hizmetlerde süreklilik sağlanması ve kamu menfaatinin korunması amacıyla, yeni bir düzenleyici işlem yapılıncaya kadar, 4 maddelik tedbirler paketi hazırlandığı uyarısı yapıldı.

İŞTE; ONAY GEREKTİREN İŞLEMLER

Paketin 1 numaralı maddesinde valilik onayı gereken işlemler, “Her türlü taşınmazın tahsisi, satışı, kiralanması, yeni personel istihdamı, iş ve toplu iş sözleşmesinin yapılması, imar planı değişikliği ve revizyonu ile inşaat ruhsat işlemleri hariç her türlü imar uygulaması yeni nazım ve uygulama imar planlarının yapılması iş makineleri ve diğer taşıtların satılması 5393 sayılı belediyeler kanununun 68. maddesinde hükümler saklı kalmak kaydıyla borçlanmaları ve ticari plaka verilmesi ile ilgili işlemlerinin valilik onayı ile yapılacağı hüküm altına alınmıştır” şeklinde açıklandı.

“YAPI RUHSATI”NA DEVAM

Genelgede ayrıca; söz konusu belde belediyelerin yapı ruhsatını vermeye devam edeceği, yine belediye sınırları içinde kaçak, ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapılaşmayı önlemek üzere valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler tarafından mevzuata öngörülen yetkilerin kullanılması ve gerekli tedbirlerin alınmasınında uygun olduğuna yer verildi.

 

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı