Haber Detayı
22 Haziran 2012 - Cuma 13:37 Bu haber 3676 kez okundu
 
Sel bölgesine çağdaş ve modern köprü
GÜNDEM Haberi
Sel bölgesine çağdaş ve modern köprü

 Geçen yıl 9 Ekim tarihinde İlçemiz Gebiz Beldesi’nde meydana gelen sel felaketinde yıkılan Küçükaksu Çayı üzerindeki Akçapınar Köprüsü, Köylerin Alt Yapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) ödeneğiyle Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yeniden inşa edilecek.

Proje hazır

Antalya İl Özel İdaresi teknik ekiplerinin uzun araştırmaları ve etüd çalışmalarından sonra yıkılan Akçapınar köprüsünün yerine çok daha dayanıklı ve güvenli bir proje geliştirildi. Bölgeyi ikiye ayıran Küçükaksu çayı üzerine yapılması planlanan ve projesi tamamlanan çok gözlü ve büyük açıklıklı menfez projesi, DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’nden alınan verilere göre önümüzdeki 500 yıl meydana gelebilecek sel felaketlerine karşı duracak niteliklere göre hazırlandı.

Teknik özellikleriyle dikkat çekici

Yıkılan Akçapınar köprüsünün yaklaşık 250 metre güneyine yapılması planlanan çok gözlü ve büyük açıklıklı menfez, teknik özellikleri itibariyle de dikkat çekici. Toplam 13 gözden oluşacak menfezin her bir göz yüksekliği 5 metre, uzunluğu ise; 8 metre. Toplam uzunluk ise; 113.8 metreyi buluyor. Ayrıca bölgenin büyük ve küçük araç yoğunluğu da dikkate alınarak menfez platformu 8 metre olarak tasarlandı.

İstinat duvarı da var

Sel sonrası yıkılan Akçapınar köprüsü ile yapımı planlanan menfez arasında ki köy yolunun olası taşkınlarda tahribatını önlemek amacıyla yol kenarına 6 metre yüksekliğinde ve 252 metre uzunluğunda istinat duvarı da yapılacak. Böylece sonbahar ve kış aylarında su debisi yükseldiği için köprüye ve köy yollarına zarar veren taşkınlarında önüne geçilmesi hedefleniyor.

KÖYDES ödeneğiyle yapılacak

Haziran ayının 22’sinde ihaleye çıkacak menfezin 150 gün içerisinde tamamlanarak yaya ve araç trafiğine açılması planlanıyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Karaçay, “9 Ekim 2011 tarihinde başta Haskızılören köyü olmak üzere bölge de meydana gelen sel felaketi çok ciddi tahribatlara neden olmuş, halkımızın yaralarını sarma konusunda Antalya Valimiz Sayın Dr. Ahmet Altıparmak’ın da talimatlarıyla İdaremizin imkanları seferber edilmiştir. Yıkılan köprülerin yeniden inşası konusunda teknik ekiplerimizin zemin etüd raporlarından sonra menfez projemiz hazırlanmış ve ihale aşamasına gelmiştir. Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından KÖYDES projesi kapsamında yapılacak menfez sayesinde onlarca köy yolu çağdaş ve modern bir ulaşım imkanına kavuşmuş olacak” dedi.

Faruk Karaçay, Haskızılören köyü ve civar yerleşim bölgelerinde yıkılan diğer köprülerle (Sindisuyu, Haskızılören) ilgili teknik raporların ve beraberinde de projelerin hazırlandığı, ödenek gelmesi durumunda öncelikli olan bu köprülerin yapımına da ara verm

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı