Haber Detayı
25 Haziran 2012 - Pazartesi 13:51 Bu haber 3462 kez okundu
 
Dolu felç etti
YAŞAM Haberi
Dolu felç etti

Ilçemizde geçtiğimiz cumartesi günü sabaha karşı yaklaşık 15 dakika süren dolu yağışı, yaklaşık 2 bin 500 dönüm tarım alanda etkili oldu.

Karadayı Beldesi'nde Eminceler Köyü ve Cumalı Mahallesi’nde cumartesi günü sabaha karşı saat 05.00 sıralarında başlayan dolu yağışı nedeniyle, yaklaşık 2 bin 500 dönüm açık tarım alanında ekili olan pamuk, biber, salatalık, domates, patlıcan, kavun ve karpuz zarar gördü. Dolu vurgunu üreticiler, devletten borçlarının ertelenmesini istedi.

Karadayı Beldesi’nden Mehmet Topal, 45 dönüm alana kavun ve biber ektiğini, dolu deneniyle bütün mahsulün zarar gördüğünü söyledi. Ekim yapabilmek için bankalardan 70 bin lira kredi kullandığını ifade eden Topal, "Bir hafta sonra hasat yapacaktım. Ancak, şu anda doludan telef olan bütün ürünüm tarlada kaldı. Borçlarımızın ötelenmesini istiyorum" dedi.

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yavuz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri dolu nedeniyle zarar gören bölgede incelemelerde bulundu.

Zarar gören tüm çiftçilere geçmiş olsun diliklerini ileten Ziraat Odası Başkanı Yavuz, "Dolu büyük çapta zarara yol açtı. Bölgedeki pek çok üretici bu dönem hasat yapamayacak. Bu nedenle üreticilerin borçlarının ertelenmesini talep ediyoruz. Aksi halde üreticilerimiz zor duruma düşer" dedi. Oda olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını da belirten Başkan Yavuz, zarar tesbit çalışmalarının sonuçlarını da şöyle açıkladı:

“19.05.2012 günü ilçemizde meydana gelen aşırı yağış ve özellikle dolu yağışı sonrasında açık alanda ekili olan birçok sebze ve meyvede zararlar meydana gelmiştir.

Dolu yağışının ardından sabah erken saatlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Başkanlığımız Ziraat Mühendislerince Hasar Tespit Komisyonu oluşturulmuştur. Yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından meydana gelen zararlar genellikle açık alandaki ürünlerde etkili olmduğ ve en çok zarar gören ürünlerimizin de karpuz, kavun, patlıcan, biber, fasulye, pamuk, mısır, buğday, elma, portakal ve nar olduğu tesbit edilmiştir.

Dolu yağışı özellikle Karadayı Beldesi, Eminceler Köyü, Cumalı Mahallesi ile Kuşlar Köyü’nde etkili olmuştur. Yapılan tespitler sonucuna göre;  pamuk alanlarında yüzde 80, mısır alanlarında yüzde 50, karpuz, buğday ve biber alanlarında yüzde 30, patlıcan alanlarında yüzde 40, nar, elma ve zeytin bahçelerinde yüzde 20 oranında zarar meydana geldiğinin tespit edildi.”

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı