Haber Detayı
03 Ağustos 2012 - Cuma 14:05 Bu haber 4723 kez okundu
 
Selin Vurduğu Köy Taşınıyor
YAŞAM Haberi
Selin Vurduğu Köy Taşınıyor

İlçemize bağlı Haskızılören köyünde altı kişinin yaşamını yitirmesi ve çok sayıda vatandaşın evsiz kaldığı sel sonrası, bölgede hasar ve yer tespit çalışmaları tamamlandı. 16 kişilik heyet raporu sonucu selden tekrar etkilenmemesi için köy, Gebiz beldesinde kurulacak yeni yerleşim yerine taşınacak.

Gebiz beldesi Haskızılören köyünde, 9 Ekim 2010 günü 6 kişinin öldüğü, çok sayıda vatandaşın evsiz kaldığı sel sonrası, hasar ve yer tespit çalışmaları tamamlanarak, Bakanlar Kurulu'ndan geçti. Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren de bölgedeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Sel günü bölgeye metrekareye 300 kilo yağış düştüğünü belirten Eren, sabah 06.00'dan itibaren 150 adet arama-kurtarma ekibi ve 300 personelin sevk edildiğini belirtti. Bölgede daha önce hiç böyle bir yağışın yaşanmadığını söyleyen Eren, genel idare, belediye ve özel destek sayesinde bir hafta içerisinde hayatın normale döndüğünü kaydetti.

Afet Yasası'na göre hareket ederek, hasar tespit çalışmalarına 15 Ekim 2010'de başlandığını, taşkın sınırı belirlenmesi için DSİ'den 5 Ocak 2012 tarihinde rapor geldiğini ve bunun üzerine 2 Nisan 2012 günü hasar tespit listesinde bir ay askıda kaldığını belirten Vali Yardımcısı Eren, şöyle konuştu: "İtiraz hakkından sonra kesin liste 60 gün süre ile durmak zorunda. Çıkan rapor sonrası afetten 38 ev, 12 işyeri ve 7 ahırın etkilendiği kesinleşti. Taahhütname ile Devlet selden zarar görenlere 20 yıllık borçlandırma yapıyor. 16 kişilik heyet, selin görüldüğü bölgenin tekrar yerleşim alanı olarak kurulmasını onaylamadı. Sonradan vatandaşa ait başka bir yerde dönümüne 40 ile 50 bin TL para istendi. Biz de sel mağdurlarını düşünerek oradan vazgeçtik."

Gebiz bölgesinde Hazine arazisi olarak kullanılan 38 dönümlük alan bulunduğunu anlatan Eren, şunları söyledi: "21 Haziran 2012 günü, sel baskınına uğrayan vatandaşların geçici konutlara yerleştirilmesinden sonra daimi konutların yapılması için dosyayı Afet ve Acil Durum Başkanlığı'na gönderildi. Bölge taşınacağı için dosyanın Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi lazımdı. O da dün Bakanlar Kurulu'ndan geçti"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün imzalamasının ardından Resmi Gazetede kararın yayınlanmasından sonra 38 hane, 12 işyeri ve 7 ahırın yapımına başlayacaklarını belirten Vali Yardımcısı Eren, "2012 yatırım planı içine alarak 4 milyon 600 bin TL bölge için ayrıldı. İnşaata başlanacak. Ayrıca Haskızılören ve çevresinde yolların asfaltlanması, menfez yapılar, köprü

içinde 16 milyon 600 bin TL'lik dosya hazırlandı. Ankara'dan paranın gelmesini bekliyoruz" dedi.

Vali Yardımcısı Turan Eren, yer tespitinin teknik bir çalışma olduğunu İl Özel İdaresi'nin bölge ile herhangi bir yapılanmasının olamayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı