Haber Detayı
17 Ağustos 2012 - Cuma 14:08 Bu haber 2234 kez okundu
 
Pamukta siftah Serik’ten
EKONOMİ Haberi
Pamukta siftah Serik’ten

Antalya’nın beyaz altını olan kütlü pamukta ilk hasat, Serikli üreticilerden geldi.

 

2012-2013 kampanya döneminde ilk pamuğu, Antbirlik Serik Kooperatifi’ne geçtiğimiz salı günü Çanakçı Köyü’nden Özgür Etli adlı çiftçi, teslim etti. Etli’nin, 30 kilogram gelen ilk pamuğu teslim ettiği gün, Alacami Köyü’nden Mehmet Yılmaz adlı üretici de yetiştirdiği 40 kilo pamuğunu kooperatife teslim eden ikinci  üretici oldu.

 

Sezonun ilk mahsulü pamukları teslim eden üreticilere Birlik yönetimi tarafından belirlenecek sembolik bir fiyat ödeneceğini belirten Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Balaban, “2012-2013 yeni sezon öncesi ilk pamuk hasadı, Serik ilçemizde gerçekleşmiştir. İki ortağımızın aynı gün getirdikleri  pamuk ürünü ile Antbirlik olarak sezonun ilk siftahını yaptık. Yönetim kurulumuz kararıyla sezonun ilk ürününleri için sembolik bir fiyat belirleyeceğiz. Geçtiğimiz yıl ilk getiren ortaklarımıza 8 ile 10 lira arasında değişen fiyattan ödeme yapmıştık” dedi.

Mevsimin ilk beyaz alıtın pamuğu üreten Çanakçılı üretici Özgür Etli ise, “Bu yılda 70 dekar pamuk ektim. Fakat mazot ve gübre fiyatlarının yüksek olması biz pamuk üreticilerinin belini büküyor. Bu konuda hükümetimizden destek, Birliğimizden de bizleri tatmin edecek bir taban fiyat bekliyoruz” diye konuştu.

 

BALABAN, “HEDEF 35 BİN TON”

2011-2012 yılında Antalya’da 29 bin ton pamuk alımı gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Balaban ayrıca, “Serik’te ise 14.528 ton pamuk alımı gerçekleştirdik. 2012-2013 pamuk alımı sezonunda 35 bin ton pamuk alımı hedefliyoruz. Antbirlik olarak her zaman yanında olduğumuz çiftçimize, destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı