Haber Detayı
17 Ağustos 2012 - Cuma 14:17 Bu haber 4190 kez okundu
 
Taksiler 3 gün kontak kapattı
YAŞAM Haberi
Taksiler 3 gün kontak kapattı

Otellerdeki araç kiralama şirketleri ile otelcilerin korsan taksicilik yaptıklarını öne süren taksiciler, kontak kapattı. Eylemin ilk günü bölgede tur atarak tepkilerini gösteren yaklaşık 465 taksicinin, “Sarı eylemi” 3 gün sürdü. 

 

İlçemize bağlı Belek, Boğazkent ve Kadriye Beldeleri’ndeki turizm bölgelerindeki taksiciler 3 gün boyunca “Korsan taksiye” karşı eylem yaptı. Taksiciler, Belek ve Kadriye Beldesi’nde çalışmayarak, konvoy halinde toplu bir şekilde tepkilerini gösterdiler.

Bölgede ticari olarak çalışan taksiciler, “Biz yıllardır devletimize vergi ödüyoruz. Alnımızın teri ve akı ile taksicilik yapıyoruz. Ama son yıllarda otelciler ve otel içerisinde bulunan araç kiralama şirketleri ile mağaza sahipleri korsan taksicilik yapıyorlar. Özellikle otel içerisinde bulunan araç kiralama şirketleri, yalnızca turistlere araç kiralayabilirler. Ama bu araç kiralama şirketleri, şoförleri vasıtasıyla korsan taksicilik yapıyorlar. Bizde bu tepkimizi bugün bu şekilde gösteriyoruz. Yetkililer sorunlarımızı çözene kadar bu tür eylemlere devam edeceğiz” dediler.

İlçemiz Şoförler Odası Başkanı Sedat Karagöz’de, “Sarı eyleme” bizzat katılarak, destek verdi. Başkan Karagöz’de, yaptığı açıklamada şu sorunları dile getirdi:

“Problemlerimizin çözümü için burada toplanmış bulunmaktayız. Sorunlarımızın birincisi otellerin içindeki araç kiralama şirketleridir. Bu şirketler, amaçları dışında çalışıyorlar. Araçlarını kiraya vermiyorlar. Şoförleri ile birlikte otel içerisinden müşterileri alıp havaalanına, shopping mağazalarına götürüyorlar. Shopping mağazaları da aynı şekilde otellerin içine kadar girerek, müşteri götürüyorlar. Yani mağazalarda korsan taksicilik yapıyor.

Ayrıca otel sahipleri, tesilerinin içerisinde kalan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerleri de, su sporlarına kiraya veriyorlar. Yani oteller, kıyı kenar çizgilerini kanunsuzca kullanıyorlar. Buralar vatandaşa açık yerler. Ama buraları oteller 40 bin, 50 bin euro bedelle su sporlarına kiralıyorlar. Bu yasal değildir. Su sporları bile denizden paraşütle, teknelerle turist taşıyorlar. Biz taksicilerin bütün hertürlü belgeleri yasal olmasına rağmen bu müşterileri otellerden alamıyoruz. Otellerin içindeki bütün mağazalar hepsi korsan taksicilik yapıyor. Bunların yasal taşımacılık yetkisi yok.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırmadan Sorumlu Vali Yardımcımız Fuat Ergün’le sayın valimiz Ahmet Altıparmak’la görüşerek, bu sıkıntılarımızı dile getirdik. Çözümü konusunda yardımcı olacaklarını söylediler. Şu ana kadar hiçbir çözüm olmadı. Eylemimiz, problemlerimiz çözülünceye kadar devam edecek.”

Taksicilerin, “Korsana karşı kontak kapatma eylemi”nden dolayı otellerde kalan turistlerin bazıları Belek ve Kadriye’ye yaya olarak, bazıları da belediyelerin römorkları ile gittikleri görüldü.

 

EYLEM SONA ERDİ

 

Cumartesi günü kontak kapatan taksiciler, salı günü sabah yeniden kontak açtılar. 3 gün süren eylem sonunda bir açıklama yapan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sedat Karagöz, “3 gün süren eylemimiz pazartesi günü akşam itibariyle sona erdi. Bugün itibariyle tüm taksici arkadaşlarımız bölgede hizmet vermeye başladılar” dedi.

Pazartesi günü akşam BETUYAB Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Uğurlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek, Kadriye Belediye Başkanı İsmail Şahin, Belek Taksiciler Kooperatifi Başkanı Nazmi Ünal, Kadriye Taksiciler Kooperatifi Başkanı Abdullah Kocabıyık ve Şoförler Odası Başkanı Sedat Karagöz’le birlikte BETUYAB’ta bir toplantı yapıldı. “Sarı Eylemi” bitiren toplantı sonunda bir açıklama yapan Şoförler Odası Başkanı Sedat Karagöz, şu açıklamalarda bulundu:

“BETUYAB Yönetim Kurulu Başkanımız Cemil Uğurlu ve belediye başkanlarına taksicilerin sorunlarını ve şikayetlerini anlattık. Kendileri de bizi bu konuda anlayışla karşıladılar. BETUYAB olarak Belek turizm merkezinde bulunan otellere birer yazı gönderecekler. Yalnızca otel içerisinde bulunan araç kiralama şirketleri, sadece araç kiraya verebilecekler. Yani taksicilik yapmayacaklar. Araç kiralama şirketleri kendi işini yapacak, oteller kendi işini, taksicilerde kendi işini yapacak.

Bizim kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Herkes işini yapsın. Otelin içindeki deri mağazası bile korsan taksicilik yapıyor. Biz bu işteki taleplerimizi kendilerine sunduk.

Sayın Başkan Uğurlu bizlere söz verdi. İsteklerimizi olumlu karşıladı. 15 gün içerisinde bu sorunların çözüleceğini söyledi. Bizde bunun üzerine bugün itibariyle çalışmalara başladık. Belediye başkanlarımızda şayet otel içerisindeki araç kiralama şirketleri bu işe devam ettikleri taktirde, ruhsatlarını iptal edebileceklerini belirttiler. Eğer verilen sözler yerine gelmezse 15 gün sonra tekrar biraraya gelip, yeniden bir durum değerlendirmesi yapacağız.”

Taksicilerin eylemi sırasında, jandarmanın geniş güvenlik önlemini aldığı dikkat çekerken, “Sarı Eylem” olaysız bir şekilde sona erdi.

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı