Haber Detayı
24 Eylül 2012 - Pazartesi 14:16 Bu haber 3337 kez okundu
 
Haskızılören’i bu kez alevler yuttu
YAŞAM Haberi
Haskızılören’i bu kez alevler yuttu

Geçtiğimiz Ekim ayında selin vurduğu Haskızılören Köyü’nü, bu kez de alevler yuttu. Çıkan yangında 20 hektar orman kül olurken, 3 ev ile 1 ahır da yandı.

 

İlçemiz Haskızılören Köyü’nde sabaha karşı çıkan orman yangınında 3 ev ve 1 ahır yandı. 20 hektarlık bir alanda aralıklarla süren yangın, havanın aydınlanmasıyla kontrol altına alındı.

Haskızılören Köyü Pınargözü Mevkii'nde çarşamba günü gece saat 02.30 sıralarında başlayan yangın, köylüler tarafından fark edildi. Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin anında müdahale ettiği yangın, rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüdü. Şiddetli rüzgarında etkisiyle geniş bir Alana yayılan yangın, 3 ev ve bir ahıra da sıçradı. Alevlerin sardığı evler ve ahır kullanılamaz hale gelirken, Canay Uğurlu'ya ait 6 bin lira değerindeki 20 arı kovanını da alevler yuttu.

Evi yanan Ünal ve Leyla Uğurlu çifti, “Başımıza bu da mı gelecekti Allahım” diyerek ağıtlar yaktılar. Sinir krizleri geçiren Leyla Uğurlu'yu köylüler sakinleştirmeye çalışırken, sağlık ekipleri de müdahale etti.

Yangına 13 arazöz, 2 önleyici arazör, 84 orman yangın ekibi, 2 helikopter, Serik Belediyesi ve Abdurrahmanlar Belediyesi itfaiye ekipleri ve çok sayıda sulama aracı müdahale etti. Alevler, yangın söndürme helikopterlerinin sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bölgeye ulaşmasıyla kontrol altına alınabildi. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı köyde evler boşaltılırken, bazı köylüler hayvanlarını alevlerin içerisinden kurtarıp, kaçırdı. Sağlık ekiplerinin hazır bulundurulduğu bölgeye, araç girişi de yasaklandı. Soğutma çalışmalarının sürdüğü köyde, yangının çıkış nedeni araştırılıyor. Yangında 20 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

Felaketi köyün imamı önledi

Gece 2:30 sıralarında meydana gelen yangını ilk gören, köyün imamı Mehmet Karaca, oldu. İmam Karaca, köyün camisinden anons yaparak, vatandaşları uyardı. Gece evlerinde uykuda olan vatandaşların evelerini boşaltmaları üzerine büyük bir facia engellendi. Evi yanan Ünal Uğurlu  eşi Leyla ile birlikte rahatsızlığından dolayı Antalya’da çocuklarının yanında olduklarından sel felaketinde de bakkal dükkanı zarar görmüştü. Uğurlu, “Allahtan evde yoktuk. Bu başımıza gelen ikinci felaket oldu” diye konuştular.

EKİMDE SEL VURMUŞTU

9 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen selde 6 kişinin sel sularına kapılarak kaybolduğunu, onlarca evin sular altında kaldığını belirten Haskızılören Köyü Muhtarı Hüseyin Göde, felaketin izlerini silmeye çalışırken, orman yangınıyla yeniden yıkıldıklarını söyledi. Muhtar Göde, “Saat 03.00 sıralarında telefon geldi. Hemen jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü'ne haber verdim. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede büyüdü. İlk belirlemelere göre 3 ev ve 1 ahır yandı. Sel felaketinde can kaybımız vardı, şükür ki bu kez can kaybı yaşamadık” dedi.

Kaymakam incelemelerde bulundu

İlçemiz Kaymakam Vekiliği görevini yürüten Aksu Kaymakamı Raif Özener, sabah yangın bölgesine gelerek, incelemelerde bulundu. Evi yanan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Kaymakam Özener, “Sizlere her türlü yardımı yapacak, evinizi ve ahırınızı yeniden inşa edeceğiz. Tesellimiz; can kaybı olmaması oldu” dedi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı