Haber Detayı
31 Ağustos 2012 - Cuma 14:20 Bu haber 3117 kez okundu
 
Antbirlik’ten dev tesis
GÜNDEM Haberi
Antbirlik’ten dev tesis

Başkan Balaban, Çandır Beldesi girişine yapılacak olan son teknoloji ile donatılacak modern hizmet binası ile fabrikanın, 7 ay sonra faaliyete geçeceğini söyledi.

 

Merkez Mahallesi’ne 1952 yılında kurulan Antbirlik Serik Kooperatifi ve Çırçır Fabrikası, önümüzdeki yılın Mart ayından itibaren Çandır Beldesi girişinde yapılmakta olan son teknolojiyle donatılacak modern tesiste hizmet vermeye başlayacak.

Mevcut tesisin ilçe merkezinde kalması, gürültü ve çevre kirliliğine yolaçtığı gerekçesiyle Antbirlik yönetimi tarafından bir süre önce Çandır Beldesi’nde alınan arsada yapılacak yeni tesisin hafriyat çalışmalarına başlandı.

 

Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Balaban, Çandır Beldesi girişine yapılacak olan son teknoloji ile donatılacak modern hizmet binası ile fabrikanın, 7 ay sonra faaliyete geçeceğini söyledi. 32 dönüm alan üzerinde inşa edilecek kompleksin; çırçır ve pres fabrikası, hizmet binası, tarım market ile toplantı salonundan oluşacağını belirten Başkan Balaban, daha sonra şu bilgileri verdi:

 

“Mart ayında bitecek”

 

Bir süre önce ihalesi yapılan yeni tesisin yer teslimini, müteahhit firmaya geçtiğimiz günlerde yaptıklarını söyleyen Başkan Balaban,  tesis ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürüdü:

“Toplam 10 milyon TL’ye mal olacak tesisimiz, 2013 Mart ayında bitecek. Mevcut Çırçır Fabrikası, ilçemizde 1952 yılında kurulmuştu. İlçemizin sürekli büyümesi ve fabrikamızın şehrin içinde kalmasından dolayı çevredeki vatandaşlarımızın rahatsız olması sebebiyle uzun süredir yeni yer arayışı içerisindeydik. Tesisimizinde eski ve köhne olmasından dolayı bir an önce taşınacağımız bir yer bulmamız gerekiyordu.

Bunun üzerine harekete geçerek, Çandır Beldesi girişinde 32 dönüm yer aldık.

Yeni yapılacak tesisimiz, son model ve çağa uygun modern makinalarla donatılacak. Bu arsayı aldığımızda bize her türlü zorluk çıkarıldı ve şikayetler yapıldı. Ama biz bunların üstesinden gelerek, sonunda fabrikamızın yerini tahsis ettik ve inşaat çalışmalarına başladık.”

 

“Tek amacımız Antbirlik’i yaşatmak”

 

Başkan Abdullah Balaban, göreve gelir-gelmez Antbirlik’in mallarına sahip çıktıklarını belirterek, açıklamalarına şöyle devam etti:

 

“Zaten biz buraya geldikten sonra hep ortaklarımızı düşündük. Herkes yöneticilik, başkanlık, genel müdürlük yapamaz. Biz ekip olarak birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Tek amacımız Antbirlikimiz’i yaşatmak, çiftçimize sahip çıkarak, destek olmaktır.

Örneğin Alanya’da yıllar önce deniz kenarında Antbirlik’e fabrika yapılması için alınan yere, hazine tarafından o dönem şerh konmuş. Ama o zaman ki yöneticiler sahip çıkmayınca Alanya’da denize sıfır 14 dönüm yerimizi mahkemede kaybettik. Yani gelen-giden yöneticiler, Antbirlik’in mallarına sahip çıkmamışlar. Biz geldikten sonra ilk olarak Antbirlik’in mallarına sahip çıktık. Finike’deki yerimizi Mehmet Baysarı’nın sayesinde geriye aldık. Yeniköy’deki yerimizi de kaybetme durumu ile karşı karşıyayız.”

 

“2013’de yeniden adayım”

 

2013 yılında yapılacak olan seçimde yeniden ekibiyle birlikte aday olduğunu açıklayan Başkan Balaban sözlerine, “Eğer bizden daha iyi biri varsa gelsin aday olsun. Biz memnun oluruz. Bizim arkamızdan, önümüzden konuşmasınlar. Çıksınlar aday olsunlar. Saygı duyarız. Biz her zaman çiftçimizin yanında olduk. Taban fiyatlarda her zaman Adana’dan, İzmir’den daha yüksek fiyat verdik. Bunu da çiftçimiz çok iyi biliyor” diyerek, son verdi.

Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Balaban’ın Çırçır ve Prese Fabrikası inşaatındaki incelemelerine Denetim Kurulu Üyesi Rauf Keya, Kooperatif Başkanı İbrahim Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ile Kooperatif Müdürü Hüseyin Çetin de eşlik etti.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı