Haber Detayı
31 Ağustos 2012 - Cuma 14:29 Bu haber 4361 kez okundu
 
Ciğerimiz yandı
YAŞAM Haberi
Ciğerimiz yandı

Bilginler Köyü’nde meydana gelen orman yangınında, 50 hektar orman kül oldu.

 

İlçemiz Bilginler Köyü'nde geçtiğimiz çarşamba günü saat 10.00 sıralarında başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Yangın, Bilginler Köyü başta olmak üzere, Çakallar Mahallesi ve Kısık Mevkii'nde etkili oldu.

Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler ile belediyelere ait itfaiye ekipleri ile 200’ün üzerinde orman yangın ekibi ve 3 helikopter ile bir yangın uçağı ile köylülerin traktörleriyle aralıksız çalışması ile yangın akşam saatlerinde kontrol altına alınarak, söndürüldü.

Kaymakam Ümit, yangın sırasında köyün tahliye edilmesi talimatını verdi. İlk etapta yaşlı ve hasta olan vatandaşların köyden götürülmesini istedi. Ardından ilçe ve beldelerden tahliye için getirilen 10 otobüs, köyün girişinde bekletildi.

Bilginler Köyü’nde çıkan yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Kaymakam Ahmet Ümit, “Köyün imamının evi ile Süleyman ve Nesliha Eren çiftinin evi ve bir ahır yanarken, çıkan yangında 50 hektar ormanlık alan olmak üzere toplam 80 hektar alan yangından etkilendi. Ancak, yangında herhangi bir can kaybının olmaması tesellimiz oldu” dedi.

 

İMAM GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Köyün imamı Abdullah Eryiğit’in oturduğu 2 katlı evinin alt katı tamamen yandı. Yangın sırasında köy imamı Eryiğit’in ise izinli olarak gittiği Isparta'dan yangın haberi üzerine eşi ve çocuklarıyla birlikte döndü. Evinin alt katının kül olduğunu gören imam Abdullah Eryiğit, eşi ve çocukları gözyaşlarını tutamadı. Söndürme ekiplerine sitem eden Eryiğit, "Ormancılar evimi söndüremedi mi? Yoksa kasıtlı mı yaktılar" diye feryat etti.

EVİMİZ YANDI

Evleri Kısık Mevkii'nde bulunan ve serada çalışmak için ayrılan Süleyman ve Nesliha Eren çifti, evlerinin alevler içinde olduğunu görünce koşa koşa geri döndüklerini söyledi. Tüm eşyalarının ve yaptıkları kış hazırlığının tamamen yok olduğunu söyleyen Eren çifti, "Çevrede bulduğumuz sularla yangına müdahale etmek istedik, ama başarılı olamadık" diyerek gözyaşı döktüler.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı