Haber Detayı
14 Eylül 2012 - Cuma 15:04 Bu haber 4495 kez okundu
 
Köylülerin taş ocağı isyanı
GÜNDEM Haberi
Köylülerin taş ocağı isyanı

Haskızılören Köyü’nde kurulmak istenen mermer ocağına karşı çıkan köylüler tepkilerini, düzenledikleri protesto ile gösterdiler.

İlçemize bağlı Haskızılören Köyü'nde Işık Mermer Firması tarafından kurulmak istenen taş ve mermer ocağına karşı çıkan köylüler, ocağın yapılacağı bölgede eylem yaptı.

Ocağa da muhtara da tepki

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde köylüler, “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz, Ankara duy sesimizi, yeşili yok etme, muhtar istifa, muhtar nerede' şeklinde slogan attılar. Ellerinde Türk bayrağı ve dövizler taşıyan köylüler, protestolarını alkışlar ve ıslıklarla sürdürdüler.

Geçtiğimiz pazar günü Haskızılören’de kadın ve çocukların da katıldığı mermer ocağına tepki eyleminde grup adına açıklamayı, Ali Ateş adlı bir köylü yaptı. Ateş açıklamasına, 9 Ekim 2011'de Haskızılören'de sel felaketi yaşandığını ve 6 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak başladı.

Kurulması planlanan taş ve mermer ocağının yeni felaketlere yol açacağını savunan Ateş, "Köyümüzde halen faaliyette olan bir mermer ocağı bulunuyor. Yerleşim alanlarına çok yakın bir noktada ikinci bir mermer ocağı açılacak. Açılacak mermer ocağı tarım alanlarına, meyve bahçelerine, eşsiz doğamıza ve insan sağlığına zarar verecektir. Bu nedenle ikinci bir maden ocağı istemiyoruz" dedi.

Ağaçlar kurudu

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından geçen yıllarda köylülere 16 bin kiraz fidanı dağıtıldığını da hatırlatan Ateş, "Bu ağaçlar taş ocağından çıkan toz nedeniyle kurumaya başladı. Açılacak ikinci bir ocak bizim de yaşamımızı olumsuz etkileyecektir. Daha önce yaşanan sel felaketi ve yangında bize destek veren yetkililerden yine yanımızda olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Eylemde herhangi bir olay yaşanmazken, köylüler maden ocağı kalkmadığı taktirde eylemlerinin devamının geleceğini de söylediler.

 

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı