Haber Detayı
28 Eylül 2012 - Cuma 16:45 Bu haber 4628 kez okundu
 
Belkıs’ta tarih gün ışığına çıkıyor
RESMİ İLAN Haberi
Belkıs’ta tarih gün ışığına çıkıyor

Belkıs’ta tarih gün ışığına çıkıyor

Serik Belkıs Beldesi’ndeki Tarihi Aspendos Tiyatrosu’nun şehir harabelerinde başlatılan arkolojik kazının ilk etabı, bir hafta sonra sona ediyor. Kazı çalışmalarında toprak altındaki tarihi kalıntılar, gün yüzüne çıkıyor.

Antalya Müzesi öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi Arkoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Veli Köse başkanlığındaki aralarında 2 Alman, bir İngiliz, bir Avustralyalı ile bir Belçikalı uzmanın da yeraldığı 12 kişilik ekip ve 15 işçi tarafından sürdürülen çalışmalarda Roma ve Selçuklu dönemlerine ait bulgulara rastlandı.

Aspendos’un şehir harabelirinin bulunduğu alanda yaklaşık bir aydır sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Arkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Veli Köse, Aspendos’un şehir kısmındaki orta kalede (çeşme) başlatılan kazılarda M.S. 160-180 yıllarına uzanan döneme ait bulgulara rastandığını belirtti. Kazılar sırasında ayrıca söz konusu çağa ait heykeller, heykel parçaları, çiniler, çok miktarda seramik ve sikkeler ve metal eserler çıkarıldığını da belirten Heyet Başkanı Köse, konut gibi tarihi kalıntıların içerisinde de yemek kaplarına rastlandığını dile bildirdi.

Belkıs’taki kazı çalışmalarında toprak altındaki tarihin gün yüzüne çıkmasının yanısıra önemli eserlerede ulaşıldığına dikkat çeken Veli Köse, kazılar tamamlandığında şehrin tarihi hakkında da önemli bilgilere sahip olunacağının altını çizdi. İlk etap kazı çalışmalarının bir hafta sonra sona ereceğini de belirten Veli Köse, ikinci etap çalışmalarını da gelecek yıl devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Kadir TEMİZ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı