Haber Detayı
02 Kasım 2012 - Cuma 16:57 Bu haber 4890 kez okundu
 
İnadına Cumhuriyet
GÜNDEM Haberi
İnadına Cumhuriyet

Zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın ardından büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyetin 89. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşku ile kutlandı.

28 Ekim pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri, pazartesi günü de Atatürk Caddesi üzerinde gerçekleşen proğramla devam etti.

Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Beşir Acar, Belediye Başkanı Mehmet Habalı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kısakürek, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldıldığı törenlere Cumhuriyet İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibinin gösterisi renk kattı.

Bunun ardından Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Beşir Açar ve Belediye Başkanı Mehmet Habalı halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra ise Kaymakam Erol Rüstemoğlu kürsüye gelerek, günün anlma ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmasına “Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz” diyerek başlayan Rüstemoğlu, daha sonra özetle şöyle devam etti:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi büyük bir minnet, şükranla ve rahmetle anıyoruz.

Büyük Atatürk'ün eseri bir büyük hukuk devrimi olan Cumhuriyet 20. Yüzyılın en başarılı toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyet sayesinde Türkiye evrensel hukuk prensipleri ile buluşmuştur. Cumhuriyetin getirdiği çağdaş açılımlarla ekonomik sosyal ve siyasal hayatımız yeni bir dinamizm kazanmıştır. Türk Milleti Cumhuriyeti benimsemiştir. Cumhuriyet ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir.”

Tören, öğrenciler tarafında günün anlam ve önemi ile ilgili şiirlerin okunmasının ardından okullararasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödül töreni yapıldı. Birinci olan öğrenciler ödüllerini Kaymakam Erol Rüstemoğlu, ikinci olan öğrenciler Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Beşir Acar ve üçüncü olan öğrenciler de ödüllerini Belediye Başkanı Mehmet Habalı’nın elinden aldı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıldönümü kutlamaları resmi geçit töreni ile sona erdi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı