Haber Detayı
16 Kasım 2012 - Cuma 17:05 Bu haber 5550 kez okundu
 
Bulut, Sapan ve Kaptan’dan “Belek İlçe Olsun” teklifi
GÜNDEM Haberi
Bulut, Sapan ve Kaptan’dan “Belek İlçe Olsun” teklifi

CHP Antalya Milletvekilleri Op. Dr. Arif Bulut, Osman Kaptan ve Yıldıray Sapan, TBMM'ye bir kanun teklifi vererek, Belek'in “İlçe” yapılmasını istediler.

CHP Antalya Milletvekilleri Op. Dr. Arif Bulut, Osman Kaptan ve Yıldıray Sapan TBMM'ye bir kanun teklifi vererek, Belek'in ilçe yapılmasını istediler. CHP Antalya Milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan ve Op. Dr. Arif Bulut, TBMM'ye bir kanun teklifi vererek, Belek, Side ve Kalkan'ın ilçe yapılması talibinde bulundular. Mecliste hafta sonu görüşülerek kabul edilen, Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na eklenmesi amacı ile verilen teklif kabul görmeyerek gündeme alınmadı.

CHP Antalya Milletvekillerinin verdiği kanun teklifi şunları içeriyordu;

(1) Antalya İlinde, Belek Belde Belediyesi merkez olmak üzere, merkez ilçe Belek Bucağına bağlı ekli (1) sayılı listede adları yazılı belde ve köyleri kapsayan Belek İlçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(2) Antalya İlinde, Side Belde Belediyesi merkez olmak üzere, merkez ilçe Side Bucağına bağlı ekli (2) sayılı listede adları yazılı belde ve köyleri kapsayan Side İlçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(3) Antalya İlinde, Kalkan Belde Belediyesi merkez olmak üzere, merkez ilçe Kalkan Bucağına bağlı ekli (3) sayılı listede adları yazılı belde ve köyleri kapsayan Kalkan İlçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

Gerekçe

Belek beldesi Antalya Devlet Karayolu (D-400) üzerinde Serik İlçesinin 13 km. güneyinde, Akdeniz kıyısında kurulmuş bir yerleşim birimi ve turizm kentidir. Beldede bulunan çok sayıda beş yıldızlı otel ve golf sahaları ile Antalya ilimizin ve Türkiye'nin turizme açılan kapısı konumundadır.

Belek beldesi, çevresinde barındırdığı doğanın ve dünyada sayıları azalmış fıstık çamı ormanlarının yeşilliği ve Akdeniz' in mavisi ile kucaklaştığı sahili, otelleri ve golf sahaları ile ender turizm yörelerimizden biridir.

Belek beldesi, ilçe olması halinde mücavir alan içerisinde bulunan köyleri ve bağlanması öngörülen yerleri ile birlikte toplam nüfusu yaklaşık 20 bin olacaktır.

Belek Beldesi mücavir alanı dahil yüzölçümü yaklaşık 1550 kilometrekaredir. Belek beldesinde 27 adet beş yıldızlı otel, sağlık ocağı, özel hastaneler, bankalar ve kuruluşlar bulunmaktadır.

CHP’li vekillerin verdiği önergede, Belek İlçesi’ne bağlanması öngörülen belde ve köyler ise şöyle sıralandı: Kadriye (Belde) Serik Belek, Dikmen Serik Belek, Çakallık Serik Belek, Aşağıkocayatak Serik Belek, Köseler Serik Belek, Yukarıkocayatak (Belde) Serik Belek, Eminceler Serik Belek, Aşağıçatma Serik Belek, Kozağacı Serik Belek.

Ancak CHP Milletvekillerinin verdiği kanun teklifi büyükşehir yasası görüşülürken, gündeme alınmayarak kabul görmedi. Öte yandan ilçemiz siyasi kulislerden CHP’li Arif Bulut’un bu önergeyi vermesi ilçede büyük tepki görürken, “Bulut, Belek Beldesi yerine kendi beldesi olan doğup, büyüdüğü Gebiz’in ilçe yapılsın teklifi neden vermedi” diyerek tepkileri üzerine çekti.

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı