Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 17:09 Bu haber 3441 kez okundu
 
Domates üretiminde biyolojik mücadele
EKONOMİ Haberi
Domates üretiminde biyolojik mücadele

Tarım Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Koordinasyonu’nda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından destek gören Türkiye’de örtü altı sebze meyve bağlarda entegre ürün yönetiminin yaygınlaştırılması projesi kapsamında 5 gün sürecek seminer, Belek’te dün başladı.

Antalya ve değişik illerden gelen Ziraat Mühendisleri’nin katıldığı, Belek Turizm Merkezi’ndeki Spice Hotel’de yapılan eğitim seminerine, Tarım Bakanlığı Proje Koordinatörü Daire Başkanı Kadir Melan, Serik Tarım İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu ve bakanlığı bağlı ziraat mühendisleri katılıyor. Eğitime katılan Ziraat Mühendisleri, ilçemizdeki bazı seralarda incelemede bulunarak, yerinde eğitim yapıldı.

Eğitim ve inceleme gezisine Kaymakam Erol Rüstemoğlu’nun da katıldığı inceleme gezisinden sonra seminerle ilgili bir açıklama yapan Tarım İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu, “Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından örtü altı sebze meyve, bağlarda entegre ürün yönetimini yaygınlaştırması projesi kapsamında bakanlığımıza bağlı ziraat mühendislerimizle toplantı yapıyoruz. İlçemizde örtü altında domates üretiminde biyolojik üretim yapan Eminceler Köyü’ndeki İzzet Arıcı’ya ait Arıcı çiftliğinde ziraat mühendisleri ile birlikte incelemede bulunduk. Biyolojik mücadele desteklemesi, bambus arısı desteklemesi, tül desteklemesi konusunda da bilgiler verildi” dedi.

Müdür Çömezoğlu ayrıca, tül için 80 lira, feroman+tuzak için 100 lira, faydalı böcek salımı için 250 lira, bambus arısı içinde (kovan) 60 lira destek verildiğini de hatırlattı.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı