Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 17:11 Bu haber 4238 kez okundu
 
Çalık’tan “AB Fonu” tavsiyesi
GÜNDEM Haberi
Çalık’tan “AB Fonu” tavsiyesi

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Ramazan Çalık, “Serik AB fonlarından daha çok faydalanmalıdır” dedi.

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı hemşehrimiz Ramazan Çalık, Serik’in AB fonlarından yararlanması çağrısında bulundu. Dekan Çalık, üretilecek projelerle Serik’in, AB fonlarından daha çok yararlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması gönderen Eğitim Fakültesi Dekanı Ramazan Çalık, Serik’te bir AB Ofisi kurulması önerisinde de bulundu. İlçemizin söz konusu fonlardan yeterince yararlanamadığına da dikkat çeken Dekan Çalık, konuyla ilgili açıklamasında şu görüşlerini paylaştı:

 

 

 

 

“Son yıllarda Türkiye, uyum çalışmaları çerçevesinde AB fonlarından çok sayıda destek almaktadır. Bunun için birçok il ve ilçelerde,  AB ofisleri oluşturulmaktadır.  Bu projeleri almak çok önemlidir. Hem sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan bir çok fayda sağlanmakta, hem de milyonlarca hatta milyarlarca Euro Türk ekonomisine kazandırılmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül yakınlarda bunun önemine değinmiş;   ‘Ben bir bilim adamının iki özelliğine bakarım. Kendine ait patenti var mı veya AB fonlarından proje getirip ülke ekonomisine giriş sağlıyor mu’ demişti. Gerçekten bu tür projeler ülke için katma değerler üreten çok önemli faaliyetlerdendir. 

Bildiğim kadarıyla bizim ilçemiz, bu fonlardan yeterli payı alamamaktadır. Serik, AB fonlarından daha çok faydalanmalıdır. Serik İlçesi olarak AB fonlarından daha fazla faydalanmamız, İlçemizin önünü açacak, var olan potansiyeli harekete geçecektir. Sosyal siyasal, kültürel ve ekonomik açıdan sayısız fayda ve girdi sağlayacaktır.

Bu fonlardan faydalanmanın belirli şartları vardır.  Fonlardan yararlanması beklenen Serik’teki başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla bireylerin nitelikli ve iyi hazırlanmış proje hazırlama konusundaki deneyim eksiklikleri bulunduğu görülmektedir. Çağrılara uygun proje hazırlanamaması sebebiyle AB’nin ülkemize ayırdığı fonların büyük bir kısmından Serik faydalanamamaktadır. Bu nedenle, Serik’te bulunan STK, kamu kurum ve kuruluşlarıyla bireylerine hibe çağrılarına uygun proje hazırlama yeteneği kazandırılması gerekmektedir.

Bunun  en pratik ve kısa yolu Serik’te bir AB ofisi oluşturmaktır.  Bu ofiste çalışacak iyi derecede İngilizce bilen 2-3  uzman çalıştırılması proje hazırlayacaklara yeterli desteği sağlar. İlçemiz kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar  Ocak ve Şubat aylarında birçok program için proje müracaatı yapabilirler. Kültür, dil, sosyal, alt yapı, yenilik transferi gibi alanlarda projeler sunulabilir.”    

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı