Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 17:12 Bu haber 4170 kez okundu
 
Kök “Çiftçimiz kan ağlıyor”
SİYASET Haberi
Kök “Çiftçimiz kan ağlıyor”

CHP İl Başkanı Devrim Kök, Serik İlçe Başkanı Bekir Kuş ve yönetimi ziyaret ettikleri toptancı halde çiftçiler ile dertleşti. Mutsuzlukları yüzlerinden okunan çiftçiler, “Biz yaşayan ölüyüz” derken, çiftçinin hali, CHP heyetini perişan etti.

 

 

CHP İl Başkanı Devrim Kök, Serik İlçe Başkanı Bekir Kuş ve yönetim kurulu üyeleri, geçtiğimiz perşembe günü sabaha karşı saat 04.00’te ziyaret ettikleri toptancı halinde çiftçilerin detlerini paylaştı. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen CHP İl Başkanı Kök ve İlçe Başkanı Kuş, tarım politikasının yanlış olduğunu ve defalarca uyarmalarına rağmen AKP Hükümeti’nin çiftçilerin sorunlarına hiç el atmadığından yakındı. Başkan Kök, “Çiftçimiz hali içler acısı. Çiftçimiz inim inim inliyor, kan ağlıyor” dedi.

 

Çiftçilerin girdi maaliyetlerinin yüksek olduğunun altını çizen CHP İl Başkanı Kök, “Birkaç gün öncesine kadar sebze fiyatları maaliyetin çok çok altında seyretti. Son iki üç gün içinde kısmen artış olmasına rağmen çiftçimizin yüzü gümedi. Bu yükselmeye rağmen çiftçi zarardan kurtulamıyor” dedi. Çiftçilerin nasıl bir çözüm üretilmesi gerektiği şeklendeki sorularını yanıtlayan Kök, “Önce ürün dikim planlaması uygulanmalı. İhracatın önü açılmalı. Bu da, komşu devletlerle iyi ilişkiler kurmakla sağlanır. Ancak bakıyoruz ki, AKP’nin dış politikasında yanlış yol izlemesinden, Suriye, Rusya, İran, Irak gibi ülkelerle aramız bozuk. Bu sebeple, bu ülkeler sebze-meyve almıyor. Ürünler elimizde kalıyor. Olan çiftçimize oluyor” dedi.

 

CHP İlçe Başkanı Bekir Kuş’ta, kendisinin de çiftçiliğin içinde olduğunu ve tarım sektörünün ne halde olduğunu harfiyen bildiğini söyledi. Başkan Kuş, “Böyle giderse ne çiftçi kalır, ne esnaf kalır. Hepsi batar. Sonra da kurtarıcı bulunmaz. Çiftçilerimizin büyük bir bölümü borç yüzünden tarlasını ya ipotek veriyor, ya da satıyor. Traktörleri icralık olmuş ve çoğunada icradan el konulmuş durumda. Bu halde nasıl verim bekleyeceğiz, nasıl üretim olacak ve ülke ekonomisine katkı koyacağız? Bir an önce çiftçinin sorunlarına el atılması şarttır” diye konuştu.

Borç batağında yüzdüklerini söylen çiftçiler ise, “Girdi maliyetleri çok yüksek. Ürünümüzde para etmiyor. Biz yaşayan ölüyüz” derken, çiftçinin hali CHP heyetini perişan etti.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı