Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 17:15 Bu haber 4721 kez okundu
 
Türkmenler Aşure Günü düzenledi
KÜLTÜR & SANAT Haberi
Türkmenler Aşure Günü düzenledi

Serik Türkmenler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Geleneksel Aşure Günü etkinliği, geçtiğimiz cuma günü belediye önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Serik Türkmenler Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Koç’un ev sahipliği yaptığı  Aşure Günü etkinliğine Belediye Başkanı Mehmet Habalı, Karadayı Belediye Başkanı Ali Çırpıcı, Esnaf Odası Başkanı Mehmet Cesur, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Bayar Savran ve vatandaşlar katıldı.

Aşure Günü’nde bir konuşma yapan Dernek Başkanı Yaşar Koç, “İslam aleminde önemli bir yeri olan Muharrem ayı dolayısıyla derneğimizin düzenlemiş olduğu aşure etkinliğine hoşgeldiniz. Alevi toplumu, Kerbela katliamının unutulmaması ve Hz. Hüseyin’e bağlılık manası ile her yıl Muharrem ayının birinci gününden başlayarak 12 gün yas tutarlar. Bunu 12 günlük matem orucu ile yerine getirirler. Aşure tarihi bir gelenektir. Alevi toplumu bu tarihi insanlık kültürünü Kerbela ile birleştirerek Alevi inancı ve kültürüne taşımıştır. Hz. İmam Hüseyin ve 72 yakını için yas tutarken, aşure ile bu katliamdan sağ kurtulan Hz. İmam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in kurtuluşuna şükretmek amacıyla şükran yemeği ve aşure pişirilir ve dağıtılır” dedi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı