Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 17:25 Bu haber 4273 kez okundu
 
Okudan şimdide “Cuma Pazarı”nı sordu
SİYASET Haberi
Okudan şimdide “Cuma Pazarı”nı sordu

İlçemiz Belediyesi tarafından yaptırılan, temeli MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından atılan “Kültür Merkezi ve Belediye Binası”  ile ilgili açıklamalarda bulunan Ak Parti Serik İlçe Başkanı Ragıp Okudan, şimdide yıkılan “Cuma Pazarı” ile ilgili çeşitli sorular yöneltti.

“Cuma Pazarımızda neler oluyor” sorusunu yönelten Başkan Okudan, “70 gün oldu. Madem yapılmayacaktı, Bayram öncesi esnafı niye mağdur ettiniz”  diye sordu. Başkan Okudan, “Kıymetli Hemşerilerim” diyerek başladığı, yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yasal, tapusal hiçbir sorunu olmamasına rağmen, yıkıldığı günden bugüne 70 gün geçmesine rağmen, neden başlanamadı?

Pazarcı ve pazaryeri etrafındaki esnaflarımız, halkımız en azından Kurban Bayramı’nı Cuma pazarında geçirse, kışa girerken bayram bereketinden faydalansa olmaz mıydı?

Serik Belediyesi’nin 1 YILLIK bütçesinin YARISI KADAR bir kaynak, eski parayla 14,5 trilyon İller Bankası’nda parası HAZIR olan bir proje madem hemen başlamayacaktı da, neden alelacele Kurban Bayramı öncesi yıkıp da esnaf ve halk  mağdur edilir?
Üstüne üstlük yıkımdan itibaren 70 gün geçmesine rağmen, pazaryeri altından geçen yağmur suyu kanalı belediye tarafından, yeni büzler getirilerek başka tarafa aktarılmaya çalışılıyor. Hesapsızca, esnafla, pazarcıyla, Serikli’yle konuşmadan yapılmaya çalışılan işlerden yine esnafımız ve yine halkımız mağdur. Derdimiz bunların planlamasının daha ciddi yapılması, zaman kaybedilmemesidir.

CUMA PAZARIMIZ SERİK’İN SİMGELERİNDENDİR           

Cuma pazarının kuruluşu Serik İlçemizin kuruluşu ile beraberdir. Hatta Cuma Pazarı, etrafında kurulmuş olan ilçemizin bir simgesidir. Bu simgeyi hiçbir zaman yok etmemeliyiz.

 

            Serik gibi ilçelerde, yabancı ve yerli turistin ilk uğradığı, görmek istediği yer mahalli pazarlardır. En yakın örneği de Manavgat’ta kurulan, Manavgat’ı dünyaya tanıtan ‘Pazartesi Pazarı’dır. Serik olarak, Serikliler olarak bizler de artık, ‘bi zamanlar Manavgatlılar alış-verişe Serik’e gelirdi’ laflarından öteye geçip, Büyük Serik’e yakışır hizmetleri fazlasıyla hak ediyoruz.

            İlçemizin kuruluşundan itibaren Serik’imize mal olmuş Cuma Pazarı’nı gelin yok etmeyelim. Cuma Pazarı Serikli’nin, üretici köylü vatandaşımızın, küçük seyyar esnafımızın, pazardan alış-veriş yapan halkımızın, Serikli’nindir.

           

            Pazarımızı; pazar adı altında hipermarketlere peşkeş çekmenin, etraftaki küçük esnafı yok etmenin vebalini buna sebep olanlar değil, Serikliler olarak bizler çekeriz. Tarihi dokusu olan pazarımızı, Serik’in kültürel dokusuna, geçmişine, esnaf geleneğine göre yapılmasına, Serikliler olarak hep birlikte sahip çıkalım.”

               

           

 
 

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı