Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 17:25 Bu haber 4986 kez okundu
 
İki Türk turizmci Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi yönetimine girdi
RESMİ İLAN Haberi
İki Türk turizmci Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi yönetimine girdi

TUİ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Michael Frenzel “Turizm sektörünü nakit sağma ineği haline getirip büyümesini engellemek yerine uzun vadeli vergi gelirinin mümkün olmasını sağlamalıyız.”

 

Serik İlçesi Belek turizm merkezinde bulunan Gloria Serenity’de düzenlenen bir basın toplantısında iki türk turizmci Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi yönetimine girdi. Toplantıda TUİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi Başkanı Dr. Michael Frenzel yaptığı konuşmada, “Bugün dünya üzerinde her 12 istihdamdan birinin turizm sanayisi tarafından sağlandığını biliyor muydunuz? Şüphesiz ki bu sanayi küresel ekonomik ve toplumsal gelişme için büyük önem taşıyor. Böylesine güçlü bir sanayi onun çıkarlarını savunan aynı güçteki bir çatı teşkilatına ihtiyaç duyar. 22 yıldır bu branşın sürdürebilir büyümesini sağlamaya çalışan bu teşkilat Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi’dir.

 

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi misyonu net tanımlanmıştır. Büyük küresel önem taşıyan turizm sanayisi büyüyen bir sanayi olarak milyonlarca istihdam yaratıyor, yatırımlara davet ediyor ve böylece ekonomik büyümeye yol açıyor. Turizm sanayisi son yıllarda zorlu, ekonomik çevrede ve sürdürülebilirlik ve dayanınıklılığını her zaman isbat etmiştir. Bu sanayinin önemine uluslararası alanda dikkat çekmek için kısa adı WTTC olan Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi açık bir misyonudur. Böylece esas ilgili toplumları, medyayı ve hükümetleri bu sanayinin olağanüstü büyük, ekonomik ve toplumsal katkıları hakkında bilgilendirmek ve aydınlatmaktır. Bu sanayiyi şekillendirmek her kesimin sesi olarak turizmin farklı alanlardaki küresel lideri olan etkin şirket ve kurumları temsil ediyoruz. Bunların arasında otel, tur operatörlüğü, kuruvaziyer, kiralık araç, seyahat acentası giderek önem kazanan teknoloji tedarikçileri de sayılabilir. Bu tablodaki üyelerin çoğu önde gelen şirketlerin yönetim kurulu başkanları ve üst düzey yöneticileridir. Girişimcilikleriyle ve sesleriyle WTTC misyonunu dünyaya taşıyan bu yöneticiler teşkilatımızın  kalbidir. Bu nedenle bugün burada Antalya’da ilk iki Türk üyemizden büyük onur duyuyoruz. Bunlar Özaltın Holding Resort Otelleri Ceosu Öznur Özaltın ile OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş’tır.

Türk turizmi sanayisinin bu kadar önemli iki ismini üye olarak görebilmek beni çok sevindiriyor. Sayın Özaltın Turizm gurubu sevilen ve harkulade 5 yıldızlı otelleri ile Türk otelciliğindeki kalite ve hizmetteki mükemmelliğini temsil ediyorlar. Otelcilik gurubu dışında birçok sektörde de faaliyet gösteriyorlar. Sayın Bektaş ise uluslararası alanda önemli bir aktör olan bir başka Türk üye daha kazanmış oldu. 1992’de turizmde faaliyette gösteren OTI Holding Türkiye dışında Rusya, Ukrayna, Polonya ve Slovenya gibi yeni kaynak pazarlarda turizmin gelişmesine katkı sağlıyor. Dünyanın 10 ülkesinde 30 destinasyonda faaliyet gösteren bir turizm şirketidir. 2011 yılı branşımız için zorlu bir yıldı. 2008 yılında ki finans krizinden bu yana en sert makro ekonomik çevre buna rağmen turizm sanayisi ‰3’lük büyümesi ile iyi gelişti. 2 trilyon ABD doları ile küresel GDP’ye katkı ve dünya çapında 98 milyon istihdam sağlıyor. Bu sanayinin öneminin altını çizmek için ancak bu tür rakam veri ve gerçeklerin bir dikkat ve düşünce değişikliğini tetikleyeceğini erkenden fark etti. Bu amaçla GDP Oxfoord’da bulunan ve bugün artık 20 yıldır bu sanayinin etkilerini analiz eden bir piyasa araştırması endüstrisini devreye soktu. Bu sanayinin istihdam ve ekonomik gelişmeleri olan doğrudan dolaylı ve tetiklediği katkısız analiz özellikle odaklandığımız bir konu olmuştur. Bu sanayinin anlamının altını çizmek için daha geniş kapsamda baktığımızda bu etkileyici rakamlar turizm sanayinin dolaylı ve süreklediği katkılarında küçüksenemeyeceğini gösterir. 255 milyon kişilik istihdamda küresel GDP’ye 6 trilyon USD bu rakamlar küresel GDP’nin ‰9’unu her 12 istihdamdan birini teşkil ediyor. Bu durumda turizm sanayisi diğer sanayilerle kıyaslanmaktan çekinmeli. Örneğin turizm sanayisinin küresel GDP’ye sağladığı ‰9’luk katkının otomobil sanayisinden daha büyük olduğunu bankacılık ve iletişim sektöründen de az küçük olduğunu çok az bir insan bilir. Geleceğe bakış atıldığında bu branşın önemi görülüyor. Piyasa araştırmaları endüstrisinin son hesaplarına göre küresel GDP’ye katkımızın ‰2,7 oranında artması bekliyor. Burada branş küresel çapta sürekli artan seyahat alışkanlığında fayda sağlıyor. Sadece 2012’de bile 1 milyardan fazla insan ilk defa uluslararası bir seyahata çıktığını görüyoruz. 2022 yılına kadar turizm sanayisinin küresel GDP’ye katkısının ‰10 ve her ‰10 istihdamdan birini sağlaması bekleniyor. Gelişen pazarlardan büyüme ise son yıllarda özellikle Asya pazarları en güçlü büyümeyi turizm branşında kaydettiler. Bu gelişme güçlenecek ve 2022’de Asya turizm sanayisi GDP’ye sağlanan toplan katkının 4 birini sağlayacak.

Turizm sanayisinin uzun vadeli büyümesinde çevresel, toplumsal ve mali konularda sürüdürlebilir olmasına önem veriyoruz. Bu nedenle bu tür büyüme için uluslararası alanda bunun zemini için çalışıyoruz. Bu işler bu sanayi ve yeni istihdamların sağlanması için önemli olan eğitim sistemlerinin sağlanması olsun yada ister çevreyi koruyan teknoloji ve kaynaklar geliştiren ve sürdürülebilir çözümler üreten şirketleri desteklemek olsun turizm sektörüne özel girişim yatırımları olası kılmak için bu sanayiye uygulanan vergilendirmede büyük önem taşıyor. Akıllı bir vergilendirme sistemi ile sürdürülebilir büyümenin sağlanması için mücadele ediyor. Böylece bu sanayiyi nakit sağma ineği haline getirip büyümesini engellemek yerine uzun vadeli vergi gelirlerinin mümkün olmasını sağlıyor” diye konuştu.

 

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi’ne seçilen Öznur Özaltın, “Tesislerimizde konuk ağırladığımız kadar kendimizde dünyada çok seyahat ediyoruz. Seyahat özgürlüğüne büyük değer vermemizin bir sebebi de bu dil, din, uyruk ve kültürlerine bakmaksızın dünyada herkesin tercih ettiği bir destinasyona serbestçe gidebilme hürriyetine inanıyoruz. Dünya Turizm ve Seyahat Konseyinin üyesi olarak  mücadele vereceğim bir başka nokta budur. Ayrıca kendi ülkem Türkiye içinde daha iyi bir konuma getirmek istiyorum. Zira Türkiye’nin genç, dinamik ve iyi niyetli insanları ile turizm seyahatin küresel gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

 

OTİ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş ise, “ Yıllar içindeki farklı kıtalardan milyonlarca konuğumuza hizmetlerimizi sunarken, her zaman çok yüksek kalitede sürdürebilir hizmet ve yüksek seviyede müşteri memnuniyetine büyük önem verdik. Zira sadece mutlu personelin konuklarımızın memnun edeceği ve onları rahat ettireceğinin farkındayız. Buradan şunu belirtmek istiyorum. Dünya turizm ve seyahat konseyinin ilk toplantısının Türkiye’de yapılmasını istiyorum. Bu konuda ben ve Öznur Özaltın hanımefendi ile birlikte çalışmalara şimdidiyen başlayacağız” dedi.

 

TUİ’nin Belek’teki toplantıya TUİ Dış ilişkiler Koordinatörü Günter Ihlau, TUI Türkiye temsilcisi Hüseyin Baraner, Özaltın A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Nuri Özaltın katıldı.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı