Haber Detayı
12 Aralık 2012 - Çarşamba 14:02 Bu haber 4263 kez okundu
 
“Turizim geliri 27 Milyar doları geçti”
RESMİ İLAN Haberi
“Turizim geliri 27 Milyar doları geçti”

İbrahim çeçen, “380 milyon olan Türkiye’nin turizm geliri bugün 27 milyar doları geçti. Rahmetli Turgut Özal’ın turizm sektöründe açtığı yolda bizde yürüyerek otellerimizi kurduk.”

 

Serik İlçesi Belek turizm merkezinde bulunan IC Santai Hotel’de düzenlenen bu yıl 3. yapılan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 3. Akademi Gelişim Semineri Belek’te başladı. 3 gün sürecek seminere Ağrı Üniversitesi Rektör, yöneticiler ve akademisyenler katılıyor. Toplantıda üniversitenin kurucusu İbrahim Çeçen Vakfı Başkanı İbrahim Çeçen’de katıldı. Çeçen toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Turgut Özal’ın turizm sektörüne açtığı yoldan bizde yürüyerek bu otelimizi kurduk. 1983’te 380 milyon olan turizm geliri, bugün ise 27 milyar dolara ulaşmış durumdadır. Ben de ilk kez kendime ait bir yatırım yaptım. 10 yıl önce Türkiye’deki ilk 10 firma arasındaydık. Bugün otel kapasitemizi 3 bin yatağına çıkardık. Bu yatırımla ilk 5 firma arasına girmiştik. Sonra bunlara ara verince biraz gerilere düştük. Şimdi İstanbul’da yapımı devam eden otelimiz bittiğinde bu sektörde ilk 5’te olacağız.

Bunu bu ülkedeki her alanda yapılan hızlı gelişmeyi göstermek için anlatıyorum. Ben Ağrı’da doğdum, Antalya’da doyuyorum. Bunun için Antalya benim için çok önemli. Havalimanında 4 bin kişi çalıştırıyoruz. Sizleri de benim için çok önemli olan bu kentte ve ilk yatırımım olan bu tesiste ağırlamaktan dolayı çok mutluyum. Antalya’yı çok seviyorum. Çünkü Antalya benim turizmde ilk yatırım yaptığım il. Bu yüzden Antalya benim için çok önemli.

Üniversite ile ilgili hasretimi her fırsatta dile getiyorum. Okurken birçok sıkıntı çekmiş bir insanım. Belirli bir konuma geldikten sonra eğitime yatırım yapmayı hedefledim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vakıf olarak üniversitemizin her zaman destekçisi olacağız. Benden sonra da çocuklarım bu anlayışı devam ettirecek. Sayın rektörümüzün yoğun tempolu çalışması ve katkılarımızla üniversitemiz, ülkemizin önemli bir eğitim kurumlarından olacaktır. Rektör beyin de ifade ettiği gibi siz değerli akademisyen ve idari personel olmaz ise yapılan binalar ne kadar kaliteli olursa olsun eğer misyonuna hitap etmiyorsa hiçbir önemi yoktur. Bu anlama rektör beye ve arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Haziran ayında geldiğimizde üniversitede gördüklerim beni fazlasıyla memnun etti. Kendilerine ve ekibine teşekkür ediyorum.

Vakıfı olarak akademisyen kardeşlerimize gelişmesi konusunda hada da fazla hizmte etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Size her türlü desteği vereceğiz. Ama sizlerden ricam ağrının kalkınmasına ve gelişmesi için kadroların kalıcı olması lazım. Biz size her türlü desteği vereceğiz, lütfen siz de ağrıyı sahiplenin, güzelleştirin. Gelecek yıllarnda bu organizasyohnları draha da geniş çaplı yapacağız” dedi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan aslan konuşmasında, “ Öncelikle üniversite nedir ne iş yapar. Hepinizin bildiği gibi her türlü dilin ırkın mezhebin insanın ve insanın bir arada işbirliği yaptığı kurumlardır. Üniversiteler sadece ve sadece öğrenci ve akademisyen yetiştiren yerler değildir. Üniversiteler bulundukları yerlerin ekonomik. Sosyal ve kültürel yapısını değiştiren. Halktan ayrı değildir., halkla beraber halkı daha da yukarı seviyeye yükselten kurumlardır. Halkın ekonomik. Sosyal ve sosyolojik seviyesinin daha da yükselmesinde ana etmenlerin yer aldığı kurumlardır. Bu açıdan bakılınca ağrıda kentin  tamamıyla bütünleşen bir üniversitemiz oldu. Akademisyenlerimizden ricam, duruşlarıyla konuşmalarıyla yaşam tarzlarıyla sorumluluk almalarıyla birer örnek olmak zorundadılar. Sizler bulunduğunuz şehirde caddeye çıktığında esnaf halk farklı numuneler görmeliki gelişimine katkı  sağlasın. Öğrencilere ders verirken sizin tutum ve davranış ve başarınız öğrencilerinize de rehberlik etmelidir. Kıymetli İbrahim Çeçen beyin de dediği gibi en iyi yatırım insana ve eğitime yapılan yatırımdır. Peki insana nasıl yatırım yapılmalıdır. Bu ülke ve bu dünya kabul etseniz de etmesenizde farklı inançta. Dinde dilde insanların yaşadığı bir yer. Üniversitede çalışan bireyler olarak bunların her birini olduğu gibi kabul etmeli. Sadece kendi fikrimizin değil onların da fikirlerinin olabileceğini göz ardı etmemeliyiz.

Üniversitemizin bu noktaya gelmesinin en önemli unsurlarından biri de idari personelimizdir.  Akademisyenler dersleri verirler.,. idari personel ise kampüsün iyi bir noktaya ulaşması için çalışmaktadır. Bundan dolayı da hepsine teşekkür ediyorum. Bundan sonra da aynı fedakarlıkla çalışacaklarına inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencilerinin ibrahim Çeçen’e yapmış olduğu yağlı boya resmini Rektör prof. Dr İrfan aslan, İbrahim Çeçen’e hediye etti.

İbrahim Çeçen Vakıf Müdürü Meral Dinçer ise yaptığı konuşmada, “Vakfın çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Vakıf olarak her zaman eğitime destek olduklarını bu yıl 606 öğrenciye karşılıksız burs veriyoruz. 2004 yılında kurulan vakfımızda ise 9 bin mezun olmuş öğrenciye de burs veriyoruz” dedi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı