Haber Detayı
14 Aralık 2012 - Cuma 13:37 Bu haber 4538 kez okundu
 
Güzel: ''Üretici Perişan Halde''
SİYASET Haberi
Güzel: ''Üretici Perişan Halde''

Güzel; “Şimdi ilçemizin AKP yöneticilerine soruyorum: Bir heyet olarak Ankara gidebildiniz mi, çiftçimizin bu durumunu Sayın Başbakan’a anlatabildiniz mi?”

MHP Serik İlçe Başkanı Av. M. Cüneyt Güzel, Ak Parti İktidarı’nın tarım politikasını eleştirdi. Başkan Güzel, “Üretici, perişan halde” dedi.

Başkan Güzel, çiftçilerin sorunlarını dile getirdiği yazılı bir basın açıklamasında “Bilindiği üzere memleketimiz olan Antalya'mız hep turizmi ile ön planda tutulmuş fakat Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan tarımı maksatlı bir şekilde her zaman geri plana itilmiştir” dedi. Başkan Güzel, iktidara yönelik eleştirilerini daha sonra şöyle sürdürdü:

 

“Ama tüm Antalyalılar bilir ki; tarımdan gelir sağlayan vatandaşımız turizmden gelir sağlayan vatandaşımızdan daha fazladır. Öyle ki bu durum bizim ilçemiz olan Serik içinde geçerlidir. İş yeri açmak isteyen bir esnaf veya yatırım yapmak isteyen bir iş adamı her zaman tarıma yönelik düşünmüş ve bu yönde hareket ederek yatırım faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.”

Sebze Ve Meyve Fiyatları Dibe Vurdu

“Maalesef her fırsatta Cumhuriyet dönemi ile kendilerini kıyaslayan AKP yöneticileri Türk tarımını Cumhuriyet dönemiyle bile kıyaslanamayacak kadar geriye götürmüşlerdir. Şu anda kriz dönemlerinde bile bu kadar gerilemeyen sebze ve meyve fiyatları adeta dibe vurmuş durumdadır. Sera üreticileri, ürünlerini yetiştirmek için yaptığı masrafları karşılamayı bir kenara bırakın çalıştırdıkları işçilerin yevmiyesini ödeyemez durumdadırlar aynı durumda olan pamuk üreticileri de pamuk toplamak için gelen işçilerin ücretlerini ödeyemez durumdadır ayrıca narenciye üreticileri de per perişan haldedir.”

Sayın Başbakan 'Türkiye de petrol kuyusu bulundu da benim mi haberim yok?' diyor

“Çiftçi kardeşlerimiz malını üretip pazara sunduğu anda kendilerini uyanık zanneden AKP yöneticileri 'Efendim dünya piyasası böyle biz ne yapalım' diyorlar. Ama girdi fiyatlarını nedense bir türlü düşürmüyorlar (bu kendi ellerinde olan bir durum) ÖTV ve KDV'yi fazlasıyla alıyorlar. Örneğin; bugün kullandığımız mazotun 3/2' si vergidir, biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bunu iktidar temsilcilerine çiftçiye ucuz mazot verin dediğimiz zaman Sayın Başbakan 'Türkiye de petrol kuyusu bulundu da benim mi haberim yok?' diyor. Ama aynı Başbakan gemiciklere nedense ucuz mazotu verebiliyor.”

İlçemizin AKP yöneticilerine soruyorum?

“Çiftçimiz ne zaman toprağa gübre kullanacak olsa veya ekim yapacağı zaman birden gübre fiyatları artıyor bunu da biz sorduğumuz zaman serbest piyasadan bahsediyorlar. Manidar bir şekilde aynı hükümet çiftçimiz malını satarken ortalıkta görünmüyor. Yine bu yıl yapılan açıklamalara göre çiftçiye verilen üç kuruş gelir desteğini 2 yıl içinde tamamen kaldıracaklarını söylüyorlar. Şimdi ilçemizin ve Antalya'mızın AKP yöneticilerine soruyorum: bir heyet olarak Ankara gidebildiniz mi? çiftçimizin bu durumunu Sayın Başbakana anlatabildiniz mi? Eğer anlatabildiyseniz, sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmanızı dilerim. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak çiftçimizin bütün hakları verilinceye kadar soracağız ve sormaya devam edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı