Haber Detayı
14 Aralık 2012 - Cuma 13:41 Bu haber 4995 kez okundu
 
Kuş, “Çiftçiyi su zammı ile boğacaklar”
SİYASET Haberi
Kuş, “Çiftçiyi su zammı ile boğacaklar”

CHP Serik İlçe Başkanı Diş Hekimi Bekir Kuş, tarımda sulama suyuna gelen zamma sert tepki gösterdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sulama suyuna yaptığı zammın çiftçiye büyük darbe indirdiğini söyleyen Başkan Kuş, “Çiftçiyi su zammı ile boğacaklar” eleştirisinde bulundu.

 

Bakanlığın sulama suyuna yaptığı fahiş zamla, tarım kesimine büyük darbe vurduğunun altını çizen CHP İlçe Başkanı Bekir Kuş, sulama suyuna yapılan son zammın, AKP iktidarının çiftçiyi yoketme projelerinden birisi olduğunu söyledi.

Sulama suyuna yapılan zamları sert bir şekilde eleştiren Başkan Kuş, “AKP iktidarı, batağa sapladığı çiftçiye, bir darbede sulama suyuna yaptığı zamla indiriyor” dedi.

Cazibe ve pompa ile sulanan bir dekar alandan alınacak su bedellerinin neredeyse 3 katına çıkarıldığına dikkat çeken Başkan Kuş, “Bu iktidarın amacı, Atatürk’ün efendisi köylüyü, milletin kölesi yapmaktır” diye konuştu.

İktidarın, çiftçinin kendi kazdığı kuyusundan dahi para alma peşinde olduğunun altını çizen Başkan Kuş, “Çiftçinin kuyusuna dahi göz diken bu iktidar, kendi kazdığı kuyuya düşecektir” dedi. Bu durumun tarımın ve çiftçinin ölümü demek olduğunu savunan Başkan Kuş, daha sonra eleştiri dozu yüksek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“Çiftçilerin kendi imkanları ile kazdığı kuyulara (tünel, galeri, kuyu) çekilen suyun ölçülmesi için cihaz takılmasını istiyorlar. Bu cihazın basit bir sayaç değil, kartlı ve pahalı bir cihaz olduğu söyleniyor. Bu ölçümlerden de su parası alınacağı söyleniyor. Bunu yaptırmayanın kuyusunun kapatılacağı ve ücretinin de vatandaştan alınacağı belirtiliyor. ‘Kullanım belgesinin’ olmadığı vatandaşlara ait bir açıklama da yok.

Çiftçinin şu sıralar ne bu cihazı taktıracak gücü var, ne de kuyusunu kapattırmaya niyeti var. Seralardaki kuyular, seracılğın şah damarıdır. Şah damarı kesilen, kapatılan insan nasıl ölürse, bu kuyular kapanınca seralarda ölür, çiftçide ölür.

Çiftçi zaten yeraltı suyunu çok dikkatli kullanıyor. Tüm sulanan seralar damlama sistemi ile sulanıyor. Damlamadan daha iktisatlı kullanım şekli de yok.

Ülkenin kaynağı, vatandaşa satılmaya çalışılıyor, bu yanlıştır. Havayı da satın, olsun bitsin bu iş. Vatandaşı örtülü vergilerle iyice kıskaca alıp fakirleştirip, her istediklerini baskıyla korkuyla yaptırmaya çalışıyorlar. Hükümet çiftçinin içinde bulunduğu kötü durumu düzelteceği yerde çiftçiden ‘daha ne kadar vergi alabilirim’ diye düşünüyor. Çiftçide ne kaldı da, ne istiyorsun?

Biz CHP olarak hükümet yetkililerine sesleniyoruz: Yeraltı sularını kontrol altına almak istiyorsanız, cihazları devlet taktırsın. Çiftçinin bunları yapmaya gücü, takati yoktur.”

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı