Haber Detayı
15 Aralık 2012 - Cumartesi 15:01 Bu haber 4705 kez okundu
 
Mini Türkçe olimpiyatları
KÜLTÜR & SANAT Haberi
Mini Türkçe olimpiyatları

Mozambik’teki Türk Okulu Uluslararası Söğüt Koleji öğrencileri bir süredir Türkçe öğrenimlerini geliştirmek ve kültürümüzü öğrenmek için Toros Kaynak Koleji’nde misafir öğrenci olarak öğrenim gördüler.

Yaklaşık iki haftadır gündüzleri Toros Kaynak Kolejinde misafir öğrenci olarak derslere giren ve Türkçe öğrenen öğrenciler, akşamları da kültürümüzü öğrenmek için okul velilerinde misafir olarak kaldılar.

Mozambikli öğrenciler teşekkür etmek ve Türkçe hitap etmek için mini bir “Türkçe Olimpiyatları” programı hazırladılar.

Toros Kaynak Koleji konferans salonunda düzenlenen programa okul velisi ve Serik halkından yaklaşık 500 kişi katıldı. Salona sığmayan seyircilerin bir kısmı programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

Mozambik’ten gelen 11 öğrencinin seslendirdiği şiir, şarkı ve türkülerle unutulmaz bir program yaşayan izleyiciler, zaman zaman da hüzünlendiler.

Program sonunda Mozambikli öğrenciler kendilerini misafir eden velilere tek tek hediye verdiler. Bu sıra gerek Mozambikli öğrenciler gerekse Mozambikli öğrencileri misafir eden veliler duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Seriklilere seslenen Mozambikli öğrenci Ecmenya’nın "Sizler olmasaydınız bizler Anadolu ve Serik'i tanıyamayacaktık. Bugün burada olamayacaktık. Bizlere bu fırsatı sunduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyoruz." ifadesi ve Yumina’nın “Artık benim Serik’te bir ailem var. Sizleri çok özleyeceğim.” ifadeleri salonda duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.

Program okul müdürü Ferhat YILDIRIM’ın Mozambikli öğrenciler hediye vermesi ve hep birlikte 'Yeni Bir Dünya' şarkısının söylenmesi ile sona erdi.

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı