Haber Detayı
17 Aralık 2012 - Pazartesi 13:34 Bu haber 8026 kez okundu
 
Tacikistan’ın en büyüğü Serik’te
DÜNYA Haberi
Tacikistan’ın en büyüğü Serik’teTacikistan Cumhurbaşkanı Serik’te topraksız Tarım tesislerinde incelemelerde bulundu

 

Serik İlçesi’ne özel bir ziyarete gelen Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, Serik tarımsal üretim seralarında incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

 

Cumhurbaşkanı Rahman ve beraberindeki heyet ilk önce Serik İlçesi Yeşilyurt köyünde topraksız ortamda domates yetiştiriciliği yapan Kaltun sera tesislerinde incelemelerde bulundu. İncelemelere Serik Kaymakamı Erol Rüstemoğlu, Serik Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu’da eşlik etti.

İnceleme sonrası Cumhurbaşkanı Rahman üretim ve sistem hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Yukarı Kocayatak Beldesi’nde bulunan  iç ve dış mekan süs bitkileri üretim ve satış yerinde fidanları inceleyen Rahman, çeşitli fidanlar ve süs bitkileri satın aldı.

Kadriye’de topraksız ortamda yetiştirilen çilek sera tesislerini inceleyen Cumhurbaşkanı Rahman, 10 dekar çilek serasından 200 ton ürün alındığını öğrenince hayrette bulundu. Ürünlerin Rusya’ya ihraç edildiğini öğrenen Rahman Rusya’dan bize gelen çilekler belki de bunlar demesi üzerine Serik Kaymakamı Rüstemoğlu, doğrudan alış-veriş yapalım, bizim ürünlerimizden de alın talebinde bulundu. Rahman’da neden olmasın, gelin ticaret yapın çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Rahman’a ziyareti sebebiyle çilek ve domates paketleri hediye edildi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı