Haber Detayı
20 Aralık 2012 - Perşembe 16:19 Bu haber 7944 kez okundu
 
“Serik Lisesi kapatılmasın”
EĞİTİM Haberi
“Serik Lisesi kapatılmasın”

Serik Lisesi’nin kapatılacağı yönünde çıkan söylentiler üzerine Okul Aile Birliği ayağa kalktı. Okul Aile Birliği, Serik’in ilk Lisesi’nin kapatılmasının yanlış olduğuna dikkat çekti.

 

Serik Lisesi Okul Aile Birliği tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Serik’in en köklü lisesinin kapatılmaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verildi:

“Aldığımız duyumlara göre Serik Lisesi kapatılacakmış. Bu duyumlara göre Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesi, Serik Lisesi binasına taşınacak ve Serik Lisesi seneye öğrenci almayarak kapatılacak. Böylece Serik Lisesi binası Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesi olarak devam edecek.

            Biz Serik Lisesi Okul Aile Birliği yönetimi olarak bu duruma karşı olduğumuzu gerekçeleriyle beraber halkımızla paylaşmak istedik. Bu sebepten bu açıklamaları yapıyoruz.

            Serik Lisesinin kapatılması yanlıştır. Şöyleki;

1-1968 den beri İlçemizde hizmet veren böyle bir kurum basit gerekçelerle ismi silinemez.

            Ülkemize birçok değerli Doktorlar, eczacılar, öğretmenler, milletvekili, emniyet müdürü, iş adamı, hukukçular yetiştirmiş böylesi köklü bir okulun (Serik’in ilk lisesi) kapatılması doğru değil.

2-Bütün düz liselerin kaldırılması Milli Eğitim Bakanlığının gündemindedir. Birçok yerdeki düz liseler Anadolu Lisesine dönüştü. Bu yöntem tercih edildi. Bizde neden bu yöntemin uygulanması düşünülmüyor? Bir yeri yok edip başka bir okulu büyük gösterme gayreti nedendir, Kurumlar çağın ihtiyaçlarına göre dönüşür yok edilmez

3-Serik Lisesinin yaklaşık 1400 öğrencisi var Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesinin 300 öğrencisi var. Şayet birileri düşüldüklerini eyleme dökerse Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesinin öğrenci sayısı tekli eğitim yaparsa 700 civarına çıkacak,300 kendi öğrencisini çıkar geriye 400 öğrenci kalır.1400 öğrenciden 400 ünü Ticaret Lisesine yerleştireceksin geriye kalan 1000 öğrenci nereye yerleşecek?

            İlçemizdeki diğer okullar derseniz ilçemizdeki bütün Liseler kontenjanın üzerinde hizmet veriyor.

            Yani sözün özü yeni bir okul yapmaktan başka yolu yok. Günü birlik üretmeye kalktığımız çözüm çözüm değil,2-3 sene sonra dağ gibi bir problemle karışılacaksınız.

4-Türkiye deki bütün İlçeler, İlçelerine Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Öğretmen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Tarım Lisesi, Spor Lisesi, Çeşitli Meslek Liseleri kurup sayılarını çoğaltmak isterken, bizden birini diğerinin yerine koyma düşüncesi yanlıştır.

            İlçemizde bir Fen Lisesi yok. Öğretmen Lisesi yok, Sosyal Bilimler lisesi yok, Spor Lisesi yok, Bu liselerden birini kuralım. Serik Lisesinin yeri müsait.

            Manavgat’ta 8 Anadolu Lisesi,2 Fen Lisesi var Serik de 2 Anadolu Lisesi, Fen Lisesi yok, Onlar düz liseleri Fen lisesi, Anadolu Lisesi yaparken biz ne yapıyoruz

Öğrenci sayısı farkını ortaya koyacaksanız. Bu fark Ortaöğretimde çok değil.

            Serik’in başarılı çocuklarının büyük bölümü Antalya, Aksu, Manavgat veya başka yerlere gidiyor, Bu durum İlçemizin başarı düzeyini olumsuz etkiliyor. Hâlbuki İlçemizde Fen Lisesi olsa bu çocuklarımızın büyük bölümü burada kalacak ve İlçe başarısını da yukarıya çıkartacaktır.

5-Ticaret Lisesi taşınacaksa bu lisenin yeri ne olacak, İlkokul ya da Ortaokul yapılması düşünülüyorsa bu konuda yeni okulların yaptırılması kalıcı ve doğru çözüm olur.

6-Ticaret Lisesi binasının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız;3 ayda 5 katlı okul yapılabiliyor. Yeni bir okul yaptırılması konusunda gayret sarf edilmesi daha doğru olmaz mı?

Ümit ediyoruz, tekrar bu düşüncelerini gözden geçirirler yetkililer, Serik için daha hayırlı kararlar alırlar.”

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı