Haber Detayı
20 Aralık 2012 - Perşembe 16:22 Bu haber 4820 kez okundu
 
Cesur “Esnafımız K2 belgesi ile mağdur ediliyor”
EKONOMİ Haberi
Cesur “Esnafımız K2 belgesi ile mağdur ediliyor”

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Cesur, esnafın K2 belgesi ile başının dertte olduğunu söyledi. Başkan Cesur, “Esnafımız, K2 belgesi ile mağdur ediliyor” dedi.

Oda’ya bağlı esnafların son aylarda Karayolları Taşıma Yönetmeliği ile ilgili uygulama ve kontrollerde sıkıntılar yaşadığını kaydeden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Cesur, “Tamirat, Tesisatçılık, Mobilyacılık, Elektrikçilik ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren esnaflarımızdan Karayolları Bölge Müdürlülüğü yetkililerince K2 belgesi istenmektedir” açıklamasında bulundu. Başkan Cesur, konuyla ilgili yazılı basın açıklamasında daha sonra şunları söyledi:

“Yönetmeliğin ilgili maddelerinde K2 belgesi sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari amaçla taşımacılık yapmayacaklar için alınmasının gerektiği belirtilmiştir.

Odamıza bağlı bulunan esnaflarımız ise eşya taşımacılığı yapmamaktadır, taşıdıkları malzemeler alet takımları, alet çantaları, merdiven gibi eşyalardır, bu eşyalar işleri gereği gerekli olan tamirat, onarım, bakım için kullanacakları malzemelerdir. Bu aletlerin taşınması herhangi bir nakliye amacı içermemektedir. Aynı yönetmeliğin istisnaları belirten 2.maddesinin e- bendinde gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar istisna olarak tutulmuştur. Müşterisinin talebi doğrultusunda bakım, onarım, tamirat yapacak olan esnafımızın bu işler için kullanacağı malzemeleri taşımasının bu istisnalar içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yönetmelik 2009 da yayınlanmıştır geçen 3 senelik süreçte bu tür uygulamalarla karşılaşılmamışken geçtiğimiz 3 ay içerisinde esnaflarımızı mağdur eden bu uygulama ortaya çıkmıştır. Daha önce serbest olan bu durumun şimdi yasaklanması anlaşılabilir bir durum değildir. Uygulamalardan sadece esnaflarımız değil aynı şekilde ilçemizde yaşayan çiftçilerimizde mağdur olmaktadır. Ağacından topladığı bir-iki çuval zeytini yağ fabrikasına götürüp zeytinyağı elde etmek isteyen çiftçimizin de K2 belgesi alması gerektiği belirtilmektedir. Ulaştırma Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından hususi kayıtlı aracıyla kendi özel eşyasını taşıyan esnaflarımız hatta vatandaşlarımızı bile durdurarak taşınan eşyanın özelliğine bakılmadan K2 belgesi kontrolü yapılmaktadır.

Mecliste bizleri temsil eden tüm Antalya Bölge Milletvekillerimize, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve Bakanlığımıza konuyla alakalı şikayetlerimizi anlatan dilekçelerimizi ulaştırdık. Esnaflarımızın bu mağdurluklarının giderilmesi için gereken çabayı göstermeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı