Haber Detayı
22 Aralık 2012 - Cumartesi 12:02 Bu haber 4691 kez okundu
 
Futbol turizmi Ocak’ta başlıyor
SPOR Haberi
Futbol turizmi Ocak’ta başlıyor

Belek Turizm Merkezine 600 takım kamp için gelecek.

 

 

Geçtiğimiz yıl 4 Temmuz 2011'de başlayan şike depremi futbolumuzda bir kaos ortamı yaratmıştı. Şike, futbol takımlarına parasal anlamda zarara uğratsa da futbol turizminin kalbi olan Antalya’da geçen yıl devre arasının kısa olması artı 2012 Avrupa şampiyonası maçlarından dolayı başta Türkiye olmak üzere bir çok ünlü takımlar devre arasında Antalya’ya kampa gelmemişlerdi.

Bu yıl ise Antalya bölgesine 1000 takım kamp için gelecek. Futbol turizminde  en önemli merkezlerinden biri olan Belek  turizm merkezine Ocak ayında başlayıp, Nisan ayı sonuna kadar 600 takım devre arası kamp için Belek turizm merkezinde olacak.

 

Futbol turizmi dünya da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda özellikle kış aylarında otellerin geçim kaynağı olmaya ve her geçen gün hızla gelişmeye devam ediyor. Dünyanın önde gelen turizm ve spor örgütleri dünya turizm gelirinin yüzde 32’sinin spor turizminden kaynaklandığı görüşünde uzlaşıyor.

 

Mecek, “Futbol turizmi hem otellerimize, hem de esnafımıza katkı sağlıyor”

 

Serik İlçesi’ne bağlı Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek 2012 futbol turizm sezonu devre arası ile ilgili olarak, “Bölgemiz futbol turizminde Türkiye’de bir marka olmuştur. Bölgemize her yıl takımlar gelmekte. Futbol turizmi için bölgemiz otelleri ve sahaları Avrupa standartlarının üzerindedir. Gelen takımlar hem otellerimize katkı sağlamakta hem de esnafımıza katkı sağlıyor” dedi.

 

Cornelia Diamond Otel Genel Müdürü Zafer Alkaya yaptığı açıklamada “Birçok büyük futbol takımı Antalya’yı devre arası kampı olarak tercih ediyorlar. Bundan 10 yıl öncesine kadar 70 takımın tercih ettiği Antalya'ya bugün dünyanın her bölgesinden kulüplerin akın ettiği özellikle devre arasında Antalya'ya kamp için gelen takım sayısı 1000'leri buluyor. Futbol turiziminde bölgemiz Belek Turizm Merkezi bu konuda en başarılı bölgedir. Bu yıl yine birçok ünlü takım başta Belek olmak üzere Antalya’ya kamp için gelecekler” dedi.

 

KİRAZ “ÖDÜLLÜ DEVLET DESTEKLİ FUTBOL TURNUVALARI YAPMALIYIZ”

 

Papillon Otelleri Satış Pazarlama Direktörü ve Antalya Spor Turizm Birliği Başkan Yardımcısı Nida Kiraz “Bölgemizde geçtiğimiz yıl 600 takım kamp yaptı. Belek turizm merkezinde futbol turizmi ile uğraşan 17 otelimiz bulunmakta. Toplam bölgemizde nizami 47 futbol sahası, 12 antrenman sahası bulunmakta. Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki şike ve Avrupa Şampiyonasından dolayı futbol turizmi beklediğimiz gibi geçmemişti. Bu yıl ise futbol turizmindeki rakiplerimiz olan ülkeler İspanya, Dubai, Kıbrıs devlet destekli yüksek para ödüllü, futbol turnuvaları düzenlenmeli. Bu tür turnuvaları rakip ülkeler düzenlemekte ve büyük takımlar o ülkelere gitmekte. Biz de Turizm Bakanlığı’nın turizm tanıtım bütçesinden ödenek ayırıp kaliteli ülke turizmine katkı sağlayacak takımları bölgemize getirerek turnuvalar düzenlemeliyiz. Bunun için futbol federasyonu da destek olmalı. Eğer böyle giderse futbol turizminde de kalitemiz düşecek” dedi.

 

Belek bölgesine Trabzonspor, Eskişehirspor, Kayseri, Gaziantep, Sivas’ın yanısıra ikinci lig, üçüncü lig takımların dışında yurtdışından başta Almanya’dan Werder Bremen, Wolsburg, Stuttgart, Rusya, Hollanda, Romanya, Belçika’dan Anderlend, Hırvatistan, gibi ülkelerin takımları Belek ve Antalya’ya kampa gelecek. Öte yandan her yıl Türkiye’ye devre arası kampına gelen ve Galatasaray’ın şampiyonlar liginde rakibi olan Schalke 04 takımı ise bu yıl İspanya’ya gidiyor.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı