Haber Detayı
26 Aralık 2012 - Çarşamba 00:45 Bu haber 5513 kez okundu
 
Milli Eğitim “Kapanacak” dedi.
EĞİTİM Haberi
Milli Eğitim “Kapanacak” dedi.

Geçtiğimiz hafta gazetelerde ilçemizin ilk lisesi olan Serik Lisesi’nin kapatılacağı yönünde çıkan haberler üzerine Milli Eğitim’den açıklama geldi. Açıklamada, Serik Lisesi’nin kapatılacağı bildirildi.

Serik Lisesi Okul Aile Birliği, geçtiğimiz hafta gazetelere bir açıklama yapmış, Serik Lisesi’nin kapatılmasına karşı olduklarını gerekçeleri ile birlikte kamuoyuna ilan etmişlerdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’de bunun üzerine bir açıklama yaparak, Serik Lisesi’nin kapatılması yönünde girişimlerde bulunduklarını belirtti. Milli Eğitim’in, “Serik Lisesi” ile ilgili açıklamasında “kapatılma konusu” şu gerekçelerle savunuldu:

             “İlçemiz Serik Lisesinin Ticaret Meslek Lisesine dönüştürülerek kapatılacağı ile ilgili değerli basınımızda haberler çıkmakta olup, Serik Lisesi 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren Ticaret Meslek Lisesi’ne dönüştürülerek, Serik Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesi’nin de bu binaya taşınması planlanmaktadır.

            Bu işlemler, Milli Eğitim Bakanlığımızın  düz liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmesi konulu  06/05/2010 tarih ve 2010/30 sayılı genelgesi doğrultusunda yapılmıştır. İlgili genelgenin 5.maddesi gereğince ilçemiz nüfusu 40.000’ni aştığı için 2 Anadolu Lisesi açılmış yine 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren bu genelge doğrultusunda beldelerimizde bulunan Çandır Lisesi ‘Çandır Çok Programlı Lise’ye,  Gebiz Lisesi de ‘Gebiz Anadolu Lisesi’ olarak dönüştürülmesi teklif edilmiştir.

 İlçe Merkezinde 2 Anadolu Lisesi, 1 Ticaret Meslek Lisesi, 1 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 1 Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 1 Kız Teknik ve Meslek Lisesi, 1 Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 1 Genel Lise, 1 Özel Yükseliş Anaolu Lisesi olmak üzere 9 ortaöğretim kurumu bulunmaktadır. Yine Kadriye Beldemizde 1 Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Gebiz Beldemizde Gebiz Lisesi, Çandır Beldemiz’de Çandır Lisesi  eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

             Yine ilçemiz Mesleki Eğitim Merkezi’nin  ikinci bir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne dönüştürülmesi ile ilgili Valiliğimize teklifimiz yapılmıştır.

            2010/30 sayılı genelge emirleri gereğince ilçemiz Serik Lisesi’nin 2013/2014 eğitim-öğretim yılından sonra Ticaret Meslek Lisesi’ne dönüştürülmesi teklifi, Valiliğimize yapılmıştır. Çünkü, Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesi 9 derslikli olup eski ve yıpranmış bir vaziyettedir.  Bu okulumuza yoğun bir öğrenci talebi mevcuttur.  Bugün itibariyle 600 civarında öğrencimiz bu okulumuzda eğitim-öğretimlerine devam etmektedir. Bu okulumuzun dönüştürülerek Serik Lisesi binasına taşınması  halinde, öğrenci sayısında da artış meydana gelecektir. Serik Lisesi’nin  28 derslikli binası bulunmakta olup 1205 civarında öğrencisi mevcuttur. 260 öğrenci bu yıl son sınıfta okumakta olup mezun olacaklardır. Bu okulumuzun dönüştürülmesi halinde lise 1.sınıfa öğrenci kaydı yapılmayacaktır.

İlçemiz genelinde ise yaklaşık 1800 civarında ortaokul son sınıf öğrencisi bulunmaktadır. Bu öğrencilerden ancak 250-300 civarında öğrenci Serik Lisesi’ne kayıt yaptırmakta idi. 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren ise ilçemiz Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi kontenjanları artırılarak, bu 250-300 civarında genel liseye kaydolması düşünülen öğrencilere de eğitim imkanı hazırlamış olacaktır. Dolayısi ile hiçbir öğrenci, mağduriyet yaşamayacaktır.

            Serik Lisesi’nin Ticaret Lisesi’ne dönüştürülmesi  ve Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesi’nin Serik Lisesi’ne taşınması ile boşalacak olan Hasan Güçlü Ticaret Meslek Lisesi binasının da derslik sayısı yetersiz olan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne verilmesi planlanmaktadır. Serik halkına saygı ile duyurulur.”

(Not: Lütfen serik lisesinin kapnmasıyla ilgili anketimize katılın. Anketimiz sitemizin hemen sağındaki paneldedir.)

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı