Haber Detayı
14 Eylül 2013 - Cumartesi 11:20 Bu haber 14355 kez okundu
 
Belediye Başkanlık adaylık müracadı 21 ekim
SİYASET Haberi
Belediye Başkanlık adaylık müracadı 21 ekim

AK Parti MKYK toplantısında yerel seçimlerle ilgili bir takım kararlar alındı. Kararları Twitter'dan Hüseyin Çelik paylaştı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, partisinin MKYK toplantısında mahalli seçimlerde aday adaylığı müracaatlarının 21 Ekim'de başlayacağı yönünde karar alındığını belirtti. Çelik, sosyal paylaşım sitesi hesabından yaptığı açıklamada, mahalli seçimlerde AK Parti aday adaylığı müracaatlarının 21 Ekim'de başlayacağını, kadın adaylardan yüzde 50, engelli adaylardan ise yüzde 75 daha az başvuru ücreti alınacağını duyurdu.Ayrıca Çelik, MKYK toplantısında alınan kararlara göre AK Parti'nin tüm seçimçevrelerinde seçime katılacağını kaydetti. 

BAŞVURU ÜCRETLERİ DE BELLİ OLDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MKYK toplantısında alınan kararlara göre, büyükşehirlerden belediye başkanı aday adayı olmak isteyenlerden 7 bin 500 lira başvuru ücreti alınacak.

Nüfusu 100 binin üzerinde olan illerde belediye başkanı aday adaylarından 3 bin lira, nüfusu 100 bin ve daha az olan illerde belediye başkanı aday adaylarından bin 500 lira başvuru ücreti alınacak.

Nüfusu 200 binden fazla olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 250 lira, nüfusu 50 binden fazla ve 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından bin 500 lira, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçelerde belediye başkanı aday adayları ile nüfusu 10 binden fazla olan belde belediye başkan aday adaylarından 750 lira başvuru ücreti alınacak.

Nüfusu 10 bin ve daha az olan belde belediye başkan aday adaylarından 400 lira, büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından 750 lira, il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından ise 250 lira başvuru ücreti alınacak. 

İŞTE ÇELİK'İN AÇIKLAMASI

"MKYK toplantısında, Mahalli seçimler için Ak Parti aday adaylığı müracaatlarının başlangıcı olarak 21 Ekim 2013 tarihi belirlendi. Mahalli seçimler için başvuracak olan hanım adaylardan Ak Parti, ‰ 50, engelli vatandaşlardan ‰ 75 daha az başvuru ücreti alacak. MKYK'da alınan kararlara göre Ak Parti, tüm seçim çevrelerinde seçime Katılacak. Ak Parti'nin Belediye Başkan adayları, teşkilatlarımız nezdinde yapılacak temayül yoklamalarından sonra Genel Merkezce belirlenecektir."

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı