Haber Detayı
29 Ekim 2013 - Salı 13:54 Bu haber 14823 kez okundu
 
Cumhuriyetimizi kutladık
GÜNDEM Haberi
Cumhuriyetimizi kutladıkZaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın ardından büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyetin 90'ıncı kuruluş yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Serik’te de coşku ile kutlandı.

28 Ekim günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni de Atatürk Caddesi üzerinde gerçekleşen proğramla devam etti.

Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Beşir Acar, Belediye Başkanı Mehmet Habalı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kısakürek, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldıldığı törenlere Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi renk kattı.

Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Beşir Açar ve Belediye Başkanı Mehmet Habalı halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra ise Kaymakam Erol Rüstemoğlu kürsüye gelerek, günün anlma ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmasına “Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz” diyerek başlayan Rüstemoğlu, daha sonra özetle şöyle devam etti:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi büyük bir minnet, şükranla ve rahmetle anıyoruz.

Büyük Atatürk'ün eseri bir büyük hukuk devrimi olan Cumhuriyet 20. Yüzyılın en başarılı toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyet sayesinde Türkiye evrensel hukuk prensipleri ile buluşmuştur. Cumhuriyetin getirdiği çağdaş açılımlarla ekonomik sosyal ve siyasal hayatımız yeni bir dinamizm kazanmıştır. Türk Milleti Cumhuriyeti benimsemiştir. Cumhuriyet ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilçede düzenlenen Cumhuriyet Kupası Voleybol Turnuvasında dereceye giren ve Bayram dolayısıyla okullar arası düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödül töreni yapıldı. Öğrencilerin ödüllerini Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Beşir Acar ve Belediye Başkanı Mehmet Habalı’nın elinden aldı. Voleybol Turnuvasında birinci olan Karıncalı Köyü Voleybol Takımı geçit töreninde ellerinde “Emanetin emin ellerde Atam” yazısıla geçite katıldı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümü kutlamaları resmi geçit töreni ile sona erdi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı