Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 15:23 Bu haber 1058 kez okundu
 
25. Bilgi __lem Merkezi Yöneticileri Semineri
- Haberi
25. Bilgi __lem Merkezi Yöneticileri Semineri

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından geleneksel olarak düzenlenen 25. Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri (BİMY'25), İlçemiz Belek Turizm Merkezi’nde bulunan Ela Quality Resort Otel Kongre Merkezi’nde yapıldı.

TBD tarafından kurulan ve Türkiye’nin en köklü kamu bilişim platformu olma özelliğini taşıyan Kamu-BİB Toplantısı, BİMY’25” seminerine Cumhurbaşkanlığı, Bağlı Kuruluşlar, Bakanlıklar, Yerel Yönetimler ve STK’ların yanı sıra kamu ve özel sektörden bilişimciler ve akademisyenler bir araya geldi. 

 

İlçemiz Kaymakamı Haluk Şimşek’in de katıldığı ve bir konuşma yaptığı toplantıda dijital gelecek, küresel eğilimler, yapay zekâ teknolojileri, robotik ve otonom sistemler, bilişim yatırımları, bilişim uygulamaları ve teknolojileri ile özel sektörde ve kamuda dijital dönüşüm konuları ele alındı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, gündeminin sürekli değiştiği bir coğrafyada, belirsizliklerin arttığı ve özellikle de ekonomik zorluklar yaşadığımız bu dönemde, bir araya gelmenin ve bilişimin kaldıraç gücünden yararlanarak tüm sektörlerde dijital dönüşümle kalkınmanın çok önemli olduğu söyledi.

Bilişime gönül ve emek vermiş bilişimciler olarak ülkenin gündeminin oluşturulmasına katkı sağlamak, bilişim konusunda yapılanlara, yapılamayanlara, yanlış uygulamalara dikkat çekmek için çalışmakta oldukları belirten Aktepe, “Karar verici makamlara çözüm alternatifleri sunmak, çeşitli eylem planlarının hazırlanmasında aktif görevler almak, dijitalleşme başta olmak üzere bilişimle ilgili nitelikli raporlar hazırlayarak farkındalıklar oluşturmak zorundayız” diye konuştu. 

Teknoloji üreten, ARGE, yenilik ve girişimcilik temelli olarak tüm sektörlerde dijital dönüşümü gerçekleştiren, küresel rekabette başarılı ve refah seviyesi yüksek bir Türkiye için bütün taraflara özellikle de bilişimcilere önemli sorumluluklar düştüğünü ifade eden Aktepe, “Günümüzde sürekli nefes kesici bir hızla ilerleyen değişime tanıklık ediyoruz. Değişime ayak uydurup, fırsatları değerlendiren bireylerin ve pazara yeni giriş yapanların piyasa hâkimiyetini kolaylıkla ele geçirebildiklerini gözlemliyoruz. Teknolojinin üstel büyümesi sadece bağımlılığımızı artırmamış, aynı zamanda savunma ve güvenlik açısından asimetrik bir oyun alanı yaratmıştır” dedi.

Endüstri 4.0, yapay zekâ, robotik sistemler gibi kavramların ortaya çıkmasıyla birlikte hemen hemen her sektörde hızlı değişimler yaşanmaktadır. Robotik biliminin günümüzdeki durumuna baktığımızda geleceğinin çok parlak olduğunu belirten Aktepe, “Endüstriyel alandan çıkıp, evlere girme hazırlıkları yapan robotların varlığı, bu düşüncemizi pekiştirmektedir. Hasta bakıcı robotlar, temizlik robotları artık düşünce aşamasından çıkıp, pratik sahaya inmiş durumdadır” şeklinde konuştu. 

TBD olarak konusunda uzmanlar, akademisyenler, özel sektör firma temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de yer aldığı, “Yerli ve Milli Yazılım Çalışma Heyeti oluşturulduklarını ifade eden Aktepe, “Bu heyet ‘yazılım sektörünün gelişmesi, yatırımcılarla işbirliklerinin geliştirilmesi ve kamuoyunun bilinçlendirilmesi’ amacıyla hazırlanan yol haritası niteliğinde bir rapor taslağı oluşturmuştur. Heyetimizce yapılacak teknik çalışmalar sonrasında da raporumuzu Cumhurbaşkanlığına, Bakanlıklara ve dijital dönüşüm ofisine sunacağız. Dijitalleşme sürecinde olan Türkiye için, kamu ve tüm sektörlerde dijital dönüşümü birlikte gerçekleştirelim” dedi. Seminer 7 Ekim’de sona erdi.

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı