Haber Detayı
18 Şubat 2019 - Pazartesi 17:11 Bu haber 1460 kez okundu
 
Serik’te 1. Yörük Türkmen Deve Güreşleri Yapıldı
KÜLTÜR & SANAT Haberi
Serik’te 1. Yörük Türkmen Deve Güreşleri Yapıldı

Serik Belediyesi ve Serik Karakoyunlu Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğinde düzenlenen 1. Yörük Türkmen Deve Güreşleri Antalya’nın Serik ilçesinde yapıldı.

Serik ilçesi Gedik mahallesinde yapılan güreşlere çevre il ve ilçelerden getirilen 36 deve güreştirildi.

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Bir ata sporu olan Deve güreşlerinin, ata kültürünün yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için belediye olarak her zaman destek olduklarını söyledi.

Güreşlerin açılışında konuşan Serik Karakoyunlu Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Kuş ise, 1984 yılında dernek olarak yaktıkları çoban ateşinin yurdu sararak 700 ü aştığını söyledi.

Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılmasına adına bu organizasyonu düzenlediklerini belirten Kuş, “Çoçuklarımız ancak develeri televizyonlardan görüyorlardı. Biz ayağınıza kadar getirdik getirmeye de devam edeceğiz. “ diyerek konuştu.

Güreşler sırasında zaman zaman izleyiciler arasına dalan develer zor anlar yaşattı.

Dereceye giren deve sahiplerine kupa verildi.

Güreş ağalığını yapılan açık artırmada 27 bin liraya Resul Ateş aldı.

Güreşleri, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Kozan, Konyaaltı Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek, Siyasi Partilerin Belediye Başkan Adayları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar izledi.

 

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı