19 Mayıs'ı Kutladık
Haber
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 11:19 Bu haber 11348 kez okundu
 
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Serik’te de çelenk sunma töreni düzenlendi.
YAŞAM Haberi
19 Mayıs'ı Kutladık19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Serik’te de çelenk sunma töreni düzenlendi.

Atatürk meydanında düzenlenen törende Gençlik ve Spor İlçe Müdürü tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Serik Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen tarafından yapıldı.

Özen konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsunda tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 102. yıldönümü olduğunu söyledi.

19 Mayıs’ın, 1981 yılından başlayarak ‘Atatürk’ü Anma Günü’ olarak kutlanmaya başlandığını belirten Özen, Atatürk’ün bir söyleşi sırasında ‘Ben 19 Mayıs’ta doğdum’ diyerek 19 Mayıs’ın bir yandan kurtuluş savaşının başlangıcı, öte yandan da devletimizin kurucusu Atatürk’ün doğum yıldönümü olarak her yıl törenlerle kutlandığını aktardı. Özen, daha sonra şöyle dedi:

 “19 Mayıs sadece Türk milletinin kurtuluş harekatının başlangıcı değil yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik, gelecek demektir. Atatürk diyor ki; ‘Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları yorulsanız dahi, beni takip edeceksiniz. Dinmemek üzere yürümeye karar verenler, asla yorulmazlar.’

Sevgili gençler Siz Türk’e istiklal aşkını veren, nene hatunların, yalnız efelerin, Ya istiklal ya ölüm düyen Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların siz tarihi veren Barbarosların, Ulubatlı hasanların, Fatih Sultan Mehmetlerin, Atatürk’ün gençlerisiniz.”

Tören Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencilerinin şiirlerini okuması ile son buldu.

Törene ilçe Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Baş Savcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, Siyasi Partilerin Başkanları, Stk Temsilcileri, Daire Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

“Fenalaşan genç elinden Türk bayrağını bırakmadı”

Tören esnasında Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Bayrak taşıyan Samet Orhan Güler ismindeki genç, tansiyonu düşerek yere yığıldı. Güler bu sırada elindeki bayrağı bırakmadı. Güler’e ilk müdahale o sırada törende bulunan Serik Devlet Hastanesi başhekimi Hüsnü Yusuf Kara ve 112 sağlık ekipleri tarafından yapıldı.

Başhekim Kara, “Öğrencimizin tansiyonu düşmüş. Başkaca herhangi bir rahatsızlığı yok. Kendisine gerekli müdahaleyi yaptık. Çocuğumuzun kan şeker normaldi. Sadece tansiyon düşmesine rahatsızlanarak fenalaştı” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: 19, Mayıs'ı, Kutladık,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
19 Mayıs'ı Kutladık
Yorumlar
Haber Yazılımı