200 Gıda İşyeri Denetlendi
Haber
02 Kasım 2021 - Salı 10:19 Bu haber 1558 kez okundu
 
200 Gıda İşyeri Denetlendi
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri Gıda Denetim Seferberliği’ kapsamında Serik’te 200 gıda işyerini denetlediler.
TARIM Haberi
200 Gıda İşyeri DenetlendiSerik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetim Ekipleri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 25-28 Ekim tarihleri arasında uygulanacağı belirtilen ‘Gıda Denetim Seferberliği’ kapsamında yoğun bir denetim çalışması yaptılar. Gıda denetim ekipleri 3,5 günde; 77 adet gıda üretim yeri, 107 gıda satış yeri ve 16 toplu gıda tüketim yeri olmak üzere gıda iş kolunda faaliyet gösteren toplam 200 iş yerinin denetimini yaptılar.

Edinilen bilgilere göre İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaklaşık 12 kişiden oluşan uzman gıda denetim ekipleri, marketlerden, bakkallara, büfelerden, pastanelere, et üretim ve satış yerlerinden, fırınlara kadar gıda işkolunda iştigal eden birçok farklı iş yerini denetledi. Denetim ekipleri, yaptıkları denetimlerde iş yeri sahiplerine ve yetkililere gerekli uyarılar yapılırken, idari ceza gereken durumlarda da cezalar yazıldı.

Denetim sonuçları en kısa sürede açıklanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz hafta konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Gıda Denetim Seferberliğiyle, 81 İl Müdürlüğünde görevli 7300 kontrol görevlisi ile Türkiye genelinde gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim işletmelerinin yoğun bir şekilde denetleneceğini, denetim sonuçlarını da en kısa sürede açıklayacaklarını söylemişti.

Gıda güvenilirliği konusunda tek yetkili bakanlık olduklarını ve temel hedeflerinin tüketici sağlığını en üst düzeyde korumak olduğun kaydeden Pakdemirli, bu kapsamda tarladan, çiftlikten sofraya kadar gıda zincirinin bütün aşamalarında denetimlerini yılın her günü aralıksız sürdürdüklerini belirterek şunları ifade etmişti; “Gıda denetimleri konusunda çok güçlü bir altyapıya sahibiz. 7.300 kontrol görevlisi ile denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. 41 kamu gıda kontrol laboratuvarı ve 104 özel gıda kontrol laboratuvarı ile gıda analizleri yapıyoruz.”

Bakan Pakdemirli, Türkiye'de gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim yeri olmak üzere 720 binin üzerinde gıda işletmesinin bulunduğunu, bakanlık olarak bütün gıda işletmelerini kayıt altına aldıklarını ve denetlediklerini belirtti.

Gıda denetimlerinde en önemli paydaşlarının tüketiciler olduğunu belirten yetkililer, tüketicilerin her türlü şikayetlerini ALO 174 ve Whatsapp İhbar Hattına (0 501 174 0174) yapabileceklerini, gelen bu şikayetleri değerlendirerek gerekli işlemleri yaptıklarını ve vatandaşları sonucu ilişkin mutlaka bilgilendirdiklerini ifade ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: 200, Gıda, İşyeri, Denetlendi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
200 Gıda İşyeri Denetlendi
200 Gıda İşyeri Denetlendi
200 Gıda İşyeri Denetlendi
Yorumlar
Haber Yazılımı