30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 11:20 Bu haber 2342 kez okundu
 
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
Serik'te 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99'ncu yıldönümü dolayısıyla çelenk sunma programı düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
30 Ağustos Zafer Bayramı KutlandıAtatürk Anıtı önünde düzenlenen törene, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ayhan Aktürk, Emniyet Müdürü Suat Esin, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile daire müdürleri katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı için yayınladığı mesaj okundu.

Mesajda şöyle denildi: “Milletimizin, Kıbrıs Türklerinin ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın her birinin 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum. Bizleri yalnız bırakmayan tüm dost ve kardeşlerimize şahsım ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile İstiklal harbinin baş komutanı, Cumhuriyetimizin banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Büyük millet meclisimizin kıymetli mensuplarını ve ordumuzun kahraman askerlerini rahmetle yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal’in baş komutanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan büyük taarruz 4 gün süren göğüs gögüse çarpışmaların ardından Dumlupınar’da kesin bir zaferle sonuçlanmıştır. Dünya savaş tarihine geçen bu şanlı zaferle Türk milleti şehit kanlarıyla sulanmış vatanın üzerinde asla boyunduruk kabul etmeyeceğini mesajını vermiştir. 30 Ağustos milletimizin kendisine ömür biçen emperyalist güçlerin kursaklarında bıraktığı ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolu açtığı tarihin en kritik dönüm noktalarından biridir.”

Mesajın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı ve İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ayhan Aktürk  yaptı. 

Aktürk konuşmasında, “İlk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki yüce Türk Ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği ulu önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu’da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir” dedi.

Program, Neriman Püseli ve Zeynep Pektaş isimli öğrenciler tarafından şiir okunmasının ardından sona erdi.

 

 

 

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: 30, Ağustos, Zafer, Bayramı, Kutlandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı