5 Bin Ton Zeytinyağı Bekleniyor
Haber
25 Ekim 2021 - Pazartesi 12:53 Bu haber 2037 kez okundu
 
5 Bin Ton Zeytinyağı Bekleniyor
Serik’te zeytin hasadı başladı. Bu sezon hasat edilen zeytinlerden yaklaşık 5 bin ton zeytinyağı üretimi bekleniyor.
TARIM Haberi
5 Bin Ton Zeytinyağı BekleniyorSerik’in önemli tarım ürünleri arasında yer alan zeytinde hasat başladı. Hasadın başlaması ile birlikte Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu da Gebiz Mahallesi’nde bulunan sızma zeytinyağı işleme tesislerinde ve bazı zeytin bahçelerinde incelemelerde bulundu.

‘Serik’te 25 Bin Dönüm Zeytin Bahçesi Var’

İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu, Gebiz’de Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait zeytinyağı işleme tesisine ziyarette bulundu. Ziyaretlerinde yetkililerden bilgi alan ve incelemelerde bulunan Çömezoğlu, Serik’teki zeytin ve zeytinyağı üretimi ile ilgili şunları söyledi; “İlçemiz Meyvecilik tarımı içerisinde Zeytin üretimi ve yetiştiriciliği önemli üretim kalemleri arasında yer almaktadır. İlçemizde yaklaşık 25 bin dekar (25 bin dönüm) zeytin bahçesi ve 750 bini aşkın zeytin ağacı var. Üreticilerimiz bu miktarlara ulaşan ekili alandan yıllık yaklaşık olarak 27 bin ton zeytin hasadı alınabilmektedir. Serik genelinde yıllık olarak elde edilen zeytinyağı miktarı ise 4-5 bin ton civarında. Serik genelinde en fazla ekilen zeytin Gemlik zeytini çeşidi, ikinci sırada ise Ayvalık çeşidi var. İlçede hasat edilen zeytinler yağlık ve sofralık olarak kullanılıyor.

“4 adet sızma zeytinyağı işleme tesisimiz var”

Bugün de Gebiz Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait zeytinyağı işleme tesisimizde incelemelerde bulunan Çömezoğlu; “Serik’te 4 adet sızma zeytinyağı işleme tesisimiz var bu tesislerimiz önümüzdeki 3-4 ay boyunca üreticilerimiz tarafında getirilen zeytinleri işlemden geçirerek zeytinyağı elde etmek için çalışacaklar. Tesislerin sezona her türlü hazırlıklarını ve bakımlarını tamamlayarak girdiklerini ve üreticileri beklediklerini gördük, memnun olduk. Hasat olgunluğuna ulaşan ürünler zeytinyağı işleme tesisinde soğuk sıkıma tabi tutularak elde edilen nefis taze zeytinyağları yakında sofralarımızda, mutfaklarımızda yerlerini alacak. Hasat mevsiminin tüm zeytin üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: 5, Bin, Ton, Zeytinyağı, Bekleniyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
5 Bin Ton Zeytinyağı Bekleniyor
5 Bin Ton Zeytinyağı Bekleniyor
5 Bin Ton Zeytinyağı Bekleniyor
5 Bin Ton Zeytinyağı Bekleniyor
Yorumlar
Haber Yazılımı