Irmak, “Karbonmonoksitin pan zehiri oksijendir”
tt
Haber
04 Aralık 2019 - Çarşamba 10:18 Bu haber 1565 kez okundu
 
Irmak, “Karbonmonoksitin pan zehiri oksijendir”
Kış aylarında meydana gelebilecek Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunma yolları konusunda Serik İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ramazan Irmak açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Irmak, “Karbonmonoksitin pan zehiri oksijendir”
Kış aylarında sık rastlanan karbonmonoksit gazından zehirlenmenin çok kolay gerçekleştiğini ve her yıl onlarca kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini anlatan Irmak, Karbonmonoksit gazının kapalı alanlarda 15-20 dakika içinde öldürücü düzeye ulaşabildiğini söyledi.

Özellikle kansızlığı olanlar, kronik bronşitli, kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar, yeni doğanlar ve hamileler üzerinde daha da etkili olabileceğine dikkati çeken Müdür Irmak, şu uyarılarda bulundu:

“Karbonmonoksit gazından zehirlenme en kolay korunabileceğimiz konu, havaların soğumaya başladığı bu dönemlerde baca temizliği mutlaka yapılmalıdır. Baca temizliği bir tedbir, ancak bu tek başına yeterli değildir. Evinizin içinde ısınmak için kullandığımız kömür ya da odun kömürünün çıkarmış olduğu karbonmonoksit gazı kokusuz, tatsız, renksizdir. Bunun içinde tanımamız olanaksızdır. Asıl sorunda  burada başlıyor. O nedenle kışın eve temiz havanın girmesi sağlanmalı, doğalgazlı evlerde de havanın girmesi için yapılan düzenekler kapatılmamalıdır. Karbonmonoksitin pan zehiri oksijendir. Cam ya da kapı biraz muhakkak açık bırakılmalı, oksijen girişi sağlanırsa bu gaz size zarar veremez.

Diğer önemli bir korunma yöntemi ise uyurken mutlaka sobanın söndürülmüş olmasıdır. Akşam yatarken soba mutlaka söndürülmelidir. Sobanın söndüğünden emin olunmalı ve kova ya balkona ya da dış mekana çıkarılmalıdır. Gece esecek bir lodos, ters rüzgar baca temiz olsa bile, bütün dumanın evin içine dağılmasına neden oluyor ve zehirlenmelere sebep oluyor.”

Irmak ayrıca, Karbonmonoksit zehirlenmelerinin ilk belirtisinin baş ağrısı, sarhoşluk hissi, kulak çınlaması, yorgunluk ve bulantı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Irmak,, “Karbonmonoksitin, pan, zehiri, oksijendir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı