Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 14:02 Bu haber 1184 kez okundu
 
Irmak’tan Uyarı: Karbonmonoksit zehirlenmesinden korunma yolları
Serik İlçe Sağlık Müdürü Doktor Ramazan Irmak, kış aylarında sık rastlanan karbonmonoksit gazından zehirlenmenin çok kolay gerçekleştiğini ve her yıl onlarca kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Irmak’tan Uyarı: Karbonmonoksit zehirlenmesinden korunma yolları

Serik İlçe Sağlık Müdürü Doktor Ramazan Irmak, kış aylarında sık rastlanan karbonmonoksit gazından zehirlenmenin çok kolay gerçekleştiğini ve her yıl onlarca kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini söyledi.

Karbonmonoksit gazının kapalı alanlarda 15-20 dakika içinde öldürücü düzeye ulaşabildiğini, özellikle kansızlığı olanlar, kronik bronşitli, kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar, yeni doğanlar, hamileler üzerinde daha da etkili olabildiğine dikkat çeken Doktor Ramazan Irmak, şu uyarılarda bulundu:

"Karbonmonoksit gazından zehirlenme en kolay korunabileceğimiz konu. Havaların soğumaya başladığı bu dönemlerde baca temizliği mutlaka yapılmalı. Baca temizliği bir tedbir ancak bu tek başına yeterli değil. Evimizin içinde ısınmak için kullandığımız kömür ya da odun kömürünün çıkarmış olduğu karbonmonoksit gazı kokusuz, tatsız, renksizdir. Bunun için tanımamız olanaksız. Asıl sorun da burada başlıyor. O nedenle kışın eve temiz havanın girmesi sağlanmalı. Doğalgazlı evlerde de havanın girmesi için yapılan düzenekler kapatılmamalı. Karbonmonoksitin panzehiri oksijendir. Cam ya da kapı biraz muhakkak açık bırakılmalı. Oksijen girişi sağlanırsa bu gaz size zarar veremez.

Diğer önemli bir korunma yöntemi ise uyurken mutlaka sobanın söndürülmüş olmasıdır. Akşam yatarken soba mutlaka söndürülmeli. Sobanın söndüğüne emin olunmalı ve kova ya balkona ya da dış mekana çıkarılmalıdır.  Gece esecek bir lodos, ters rüzgar baca temiz olsa bile bütün dumanın evin içine dağılmasına neden oluyor ve zehirlenmelere sebep oluyor.”

Doktor Ramazan Irmak, karbonmonoksit zehirlenmelerinin ilk belirtisinin baş ağrısı, sarhoşluk hissi, kulak çınlaması, yorgunluk ve bulantı olduğunu sözlerine ekledi

Kaynak: (DHA) - DHA Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Irmak’tan, Uyarı:, Karbonmonoksit, zehirlenmesinden, korunma, yolları,
Yorumlar
Haber Yazılımı