Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 17:52 Bu haber 1083 kez okundu
 
Antalya ABD'li Profesör Gandara Ölümcül Kanserleri Kronik Hastalıklara Çevirebiliyoruz
Serik İlçesi Belek turizm merkezinde bulunan Ragnum Carya Otel de yapılan kongrenin özel davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Amerika Kaliforniya Üniversitesi Onkolog Prof.Dr. David Gandara yaptığı açıklamada Türkiye ulusal kanser kongresinde bulunmanın kendisi için bir onur olduğunu ve Dünyanın bir çok yerinden çok önemli uzmanlar burada olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
Antalya ABD'li Profesör Gandara Ölümcül Kanserleri Kronik Hastalıklara Çevirebiliyoruz

 

Hedefli tedaviler dediğimiz hedefli tedavi türlerinde son iki yıl içerisinde çok büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirten Gandara, “İnmütasyon durumu çok önemli. Hastanın kendisindeki durumu inceleyebilmek çok önemli. Onun dışında İnmünoterapide ilaçlarda inmüno sistemini aktive ederek kişinin d hücrelerini aktive etmekle kanseri bunların kansere saldırması türün tedavileri  gerçekleştiriyoruz. Akciğer kanserlerinde bile bu işe yarıyor.” diyerek konuştu.

 

“ölümcü kanser dediğimiz kanserleri artık diyabet gibi kronik hastalıklara çevirebiliyoruz”

 

Kanserli en ileri evrelerdeki hastalar için bile bugün etkin tedaviler olduğunu ifade eden Gandara, “ Hedefli tedaviler, inmünoterapi dediğimiz tedaviler bugün kanserlerin çok büyük bir kısmında eskiden ölümcü kanser dediğimiz kanserleri artık diyabet gibi kronik hastalıklara çevirebiliyoruz. İnsanların normal bir hayatı olabiliyor. Diyabetli hastalar nasıl insülin tedavisi alıyorsa bu hastalarda kanser tedavisi alıyor. Akciğer kanseri gibi en zorlu kanser hastalarının arasında bile bugün rölaps olmadan beş sene sonra tekrar olmadan yaşayan hastalar var. Bunlara da potansiyel olarak dördüncü evre kanserin tedavisi diyebiliyoruz. Son iki senede en anlamlı diyebileceğimiz değişiklik bu.” dedi.

 

Gandara, “Birçok kanser için trend hala yükselişte. Daha fazla kanser hastası var. On milyonlarca yeni kanser hastası ortaya çıkıyor. 2 Milyon yeni akciğer kanser hastası ortaya çıkıyor ama bu kanserlerde ölüm oranları azalmakta. Özellikle Akciğer kanseri ölümlerinde son beş yıl içerisinde yüzde yirmi azalma oldu. Dolayısıyla daha fazla kanser hastası olmasına rağmen diğer sigara kullanımı gibi faktörlerden dolayı. Biz bugün daha iyi bir tedavi gerçekleştirebilmekteyiz.”

 

“Türkiye’nin mükemmel onkologları var”

 

Türkiye’nin mükemmel onkologları olduğunu kaydeden Gandara, “Burada kanser çok iyi ele alınıyor. Bir şekilde problem, yeni testlere ve ilaçlara erişimde yaşanıyor. Devletin verdiği onaylar ve tedaviler ve her şey zamanında gerçekleşiyor ama ABD deki gibi değil. Çünkü bazı hastalar bekliyor. Beklemek zorunda burada yeni tedavilerin ortaya çıkmasını. Bu ülkedeki medikal onkologlar ve kanser tedavi uzmanları Türkiye’de ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar en son tedavi şekillerini hastalarına getirebilmek için.”

 

“Son olarak şunu söyleyebilirim. Kanser kongreleri senede 1 kez yapılıyor. Farklı alanlardan bütün kanser uzmanlarını Türkiye’de bir araya getiriyor. Ben ABD den geliyorum. Benim gibi tüm dünyadan uzmanlar burada buluşuyor. En son bilgileri burada tartışıyoruz buda çok önemli bir şey. İlerlemeler ve tanıdaki gelişmeler hastalar için çok önemli bir gelişme. Hastalara ümit veriyor. Eskiden tüm hastalar aynı varsayılıyordu. Ama şimdi tüm hasta bir diğerine kıyasla bireysel tedavi almak zorunda. Yani yeni sürecimiz bu. Bireysel tedavi.

 

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi tıbbi onkoloji bilim dalında görevli  Prof.Dr. Gökhan Demir, ise Kanserin tedavisi konusunda son yıllarda devrim niteliğinde gelişmeler olduğunu söyledi.

 

Demir, “Eskiden en önemli silah kemoterapi idi. Şimdi önemli ölçüde değişti. Tümörlerin moleküler özelliklerini öğrendikçe kemoterapi dışında da tümörleri tedavi edebileceğimizi öğrendik.Özellikle akıllı molekülleri kullanarak kemoterapi kadar etkili ama kemoterapiden daha az yan etkisi bulunan tedaviler kullanmaya başladık. Şimdi tümörün detaylı haritasını çıkartıyoruz. Aynı bölgede de olsa tümörler iki farklı insanda çok farklı. Bu genetik haritalamayı kullanarak genetik yapıya göre kişiye özel tedavi yöntemi gelişti. Tümör zaman içerisinde genetik yapısını değiştirebiliyor. Tümörden biyopsi yerine hastanın kanından tümörden çıkan DNA kodlanarak o tümörün değişen genetik özellikleri hesaplanabiliyor. Likit biyopsilerle kişiye özel tedaviyi etkin olarak yapabiliyoruz. Bir grup hastada özellikle akciğer kanserli hastalarda dörtte birinde hiç kemoterapi kullanmadan kemoterapiden çok daha etkin tedavi sağlayabiliyoruz. Hastalığın tam şifaya kavuşması ileri evresinde bile elde edebiliyoruz. “dedi.

 

Demir, “Diğer taraftan da bağışıklık sistemini artık kanser tedavisinde kullanmaya başladık. Bağışıklık sistemi çok güçlü bir sistem. Bu sistem bizi çevredeki bakterilerden ev mikroplardan koruyan bir sistem. Ama kanserden koruyamıyordu. Bunun metabolizması çözüldü. Bugün bağışıklık sistemi hücrelerini kansere karşı aktif savaşçılar olarak kullanıyoruz. Bu ilaçların gelişmesi ilede yepyeni bir tedavi imkanı elimize geçti. İnmünoterapi bir çok kanser türünde etkili olarak kullanabiliyoruz. Özellikle akciğer kanserlerinin bir alt grubu varki kemoterapi kullanılmadan kemoterapiden daha etkin bir cevap elde edilebiliyor. Bugün artık günlük kullanmaya başladık. Mucizelerini de görüyoruz.  Bundan 10 yıl önce dördüncü evre bir akciğer kanserinde şifa söz konusu değildi. Bugüm ise inmünoterapi ile tam şifa elde edilmiştir. Buda onkolojide devrim niteliğinde bir gelişmedir.”

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Antalya, ABD'li, Profesör, Gandara, Ölümcül, Kanserleri, Kronik, Hastalıklara, Çevirebiliyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı