Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 11:39 Bu haber 1008 kez okundu
 
Antbirlik Pamuk Sezonuna Hazır
Antbirlik, kozasından çiçek açımına kadar her evresinde tarlalarda görsel şölen sunan pamuk sezonunu için bütün çalışmalarını tamamladı.
EKONOMİ Haberi
Antbirlik Pamuk Sezonuna HazırAntalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) Serik, Aksu ve Manavgat'da 'beyaz altın' ekimi için hazırlıklara başladı. Çiftçinin ekim öncesi ihtiyacı olan gübre, tohum ve zirai ilaç alımlarını tamamladı. 2020/2021 pamuk sezonunda ekim için 160 ton pamuk tohumu 7 bin liralık gübre ile 5 bin liralık ilaç alımını gerçekleştirildi.

 

Stratejik ürün

Stratejik bitki olması dolayısıyla pamuğun ekim alanları her geçen yıl arttırmayı hedeflediklerini belirten Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “Antalya pamuğu, lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ciddi oranda ham madde sağlıyor” açıklamasın da bulundu.

 

Su fiyatlarında indirim talepleri

Ekonomiye katkısının yanı sıra sanayici ve çiftçinin önemli gelir kapısı olan pamuk üretiminin teşvik etmek için çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Yavuz, “Çiftçinin en büyük isteği su ücretlerinin düşürülmesi. Bunun için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Su fiyatlarını düşürmek için görüşmelerimiz sürüyor. Şu ana kadar olumsuz bir tavırla karşılaşmadık. Sonuçta güzel olur. Su ücretleri düşerse pamuk ekimi daha çok artar” dedi.

 

Ekim uyarısı

Pamuk fiyatlarında 2016 yılından itibaren olumlu yönde artış olduğunun altını çizen Yavuz, “Yeterli mi hayır. Tabi ki fiyat artışlarında devletimizin desteğini de gözardı edemeyiz. Zamanla daha iyi olur. Yeter ki biz ekip, üretelim” dedi. Pamukta en uygun ekim zamanının 20 Nisan ile 20 Mayıs tarihleri arası olduğunu belirten Yavuz, “Erken ekimin her zaman avantajları vardır. Bundan dolayı 20 Nisan'dan sonra zaman geçirilmeden ekim işleri tamamlanmalıdır." diyerek de çiftçiyi uyardı.

 

Zamanla önemi

Antalya'da geçen yıl 18 bin ton kütlü pamuk üretimi yapıldığını açıklayan Yavuz, “Çiftçimizin en yüksek verimi almak için ekimini yapacakları pamuk çeşitlerinin seçimine dikkat etmeleri gerekiyor. Erken ekimlerde toprak soğuk olduğu için çıkışlarda sorun yaşanabilmektedir. Geç ekimlerde ise toprakta yeterli tav olmadığından tohumlar çimlenmemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Antbirlik, Pamuk, Sezonuna, Hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı