Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 11:03 Bu haber 2384 kez okundu
 
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir alacak yüzünden Sistemli Dağıtım Hizmetleri A.Ş. nin talebi üzerine Serik Belediyesi’nin menkul mallarının haczedilmesi için Serik Belediyesi binasına gelen Serik İcra Müdürlüğü ve şirket avukatlarına Serikli vatandaşlar tarafından engel olunması ve tepki gösterilmesi ile ilgili olarak halka açık bilgilendirme ve basın toplantısı düzenledi.
YAŞAM Haberi
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, bir alacak yüzünden Sistemli Dağıtım Hizmetleri A.Ş. nin talebi üzerine Serik Belediyesi’nin menkul mallarının haczedilmesi için Serik Belediyesi binasına gelen Serik İcra Müdürlüğü ve şirket avukatlarına Serikli vatandaşlar tarafından engel olunması ve tepki gösterilmesi ile ilgili olarak halka açık bilgilendirme ve basın toplantısı düzenledi.

9 Mart Parkı’nda düzenlenen toplantıda Serik İcra Müdürlüğü’nün 7 Ağustos 2019 tarih ve 2019/1164 esas sayılı dosyasına istinaden Belediyenin bir önceki dönemden gelen 19 milyon 320 bin 180 liralık borç nedeniyle hacze geldiklerini belirten Belediye Başkanı Enver Aputkan, Serik Belediyesi’ne ait değeri 60 milyon TL’yi bulan 5 adet gayrimenkulün üzerine haciz konulduğunu ve bu gayrimenkullerin satışı içinde talepte bulunulduğunu söyledi.

Bu satış talebine karşın belediye tarafından hem kıymet takdirine tespit edilen değerin düşük olduğu için hem itiraz davası, hem de haczedilen gayrimenkullerin değerinin borcun çok üstünde olması nedeniyle hacze itiraz davası açıldığını ifade eden Aputkan, menkul malların haczine gelen memurların binaya girişi esnasında bu olayı duyan Serikli vatandaşların bu işleme ve firma yetkililerine tepki gösterdiğini ve ardından da bir takım hadiseler yaşandığını anlattı.

Söz konusu firmanın 2016-2019 yılları arasında sözde yaptığı işler için Serik Belediyesi’ne ve Belediyeye ait Sin-Kar Turizm Ltd. Şti.’ne toplamda 106 milyon 852 bin 899 liralık fatura kestiğini ve bu faturalardan bu güne kadar 74 milyon 15 bin 999 lirasının ödemesinin yapıldığını açıklayan Aputkan, bu şirketin sözde, gözle görülür yaptığı tek işin 9 Mart Parkı’nın tadilatı ve yeniden yapılması işi olduğunu ve onunda maliyetinin piyasa değerlerinin çok çok üzerinde olduğunu göstermek içinde toplantıyı özellikle bu parkta yaptıklarını dile getirdi. Aputkan, şöyle konuştu:

“Bu parkın maliyeti yaklaşık 6 milyon liradır. Sadece çocuk oyun guruplarının maliyeti 772 bin lira, parktan çıkan moloz nakli için ise 18 bin 146 ton harfiyat gösterilerek 489 bin 946 lira fatura edilmiştir. Parka baktığınızda 6 bin metrekare bir alandan bu kadar harfiyatın çıkabilmesi için bu parkın en az bir buçuk metre kazılarak aşağıya inmesi gerekir. Ama görüyoruz ki; bu kadar buranın altından dere geçiyor. O yüzden de buranın kazılması imkansızdır ve bu kadar harfiyatın yapılması imkansızdır. Elimizde yapılan işler yapılırken, çekilmiş fotoğraflar ve belgeler var. Burada 7 adet çatılı piknik masası yapılmış. Tanesi 9 bin 100 liradan fatura edilmiş, Bu çatılı piknik masalarını belediye olarak kendimiz imal ediyoruz ve maliyeti ise sadece 2 bin 500 Türk Lirasıdır. Bunu özellikle sizlerde görün istedik. Buradan sesleniyorum. Bu parka harcanan 6 milyon doğrudur diyerek Türkiye kamu oyuna bir açıklama yapılmasını bekliyorum.”

Hak edenin hak ettiğini mutlaka alması gerektiğini ve hukuka saygılı olduklarını belirten Aputkan, “Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Hak etmediğimiz bu ilçenin, bu insanların, burada yaşayanların hak etmediği paraları bize ödemeye mecbur etmeyin ve bizim onurumuzla kimse oynamasın. Onuru ile oynanan insanlar tepki gösterir. Olay çok üzücüdür. Kavgayı metot olarak hiçbir zaman seçmedik, bundan sonrada seçmeyeceğiz. İnanıyorum ki; Türk adaletini temsil eden hakim ve savcılarımız, eğer kusur bizde ise bize hesap sorsunlar. Ya da Serik Belediyesi çalışanlarını tehdit ederek, evrakları zorla imzalattıranlardan da hesap sorulması gerektiğine inanıyorum. Bundan sonrada hukuki çevrede mücadelelerimiz sürecek” diye konuştu.

Söz konusu firmanın araç kiralama adı altında aylık belediyeden bir buçuk milyon lira para aldığına dikkati çeken Aputkan, yakın tarihte bu firmaya ait 25 aracı geri gönderdiklerini söyledi. İhaleyi incelediklerini belirten Aputkan, 7 aracın belediyeye teslim edilmediğini gördüklerini, teslim edilmeyen bu araçlar için firmaya 400 bin lira ceza yazdıklarını ve 7 araçtan 4 ünün teslim edildiğini, ancak 3 tanesinin teslim edilmediğini belirtti. Aputkan üç aracın teslim edilmeme sebebini ise şu şekilde açıkladı. “İhaleye girilirken öyle bir özellik yazıyorlar ki; kimse ihaleye girmesin. Yarış olmasın. Ondan sonra o aracı kendileri de bulamıyor. O araçlar kendilerinde de yok. Çünkü bulamıyorlar” dedi.

Türkiye’de her dönemde pazarlamacı tipler meydana çıkacağının altını çizen Aputkan, “Kendilerini olduğundan fazla siyasi yönden güçlü gösterirler. Maalesef Serik’te bu pazarlamacılar, 3 yıl bunu başarmışlar. Benim belediyemde müdür atayacak ve değiştirecek konuma gelmişler. Buradan ilan ediyorum. Bu insanları, soy isimleri ile bununda araştırılmasını talep ediyorum. Bir bakanımızın soy isminin benzerliğinden faydalanarak bu işleri yaptıkları. Emin olun ki; bu kadar net söylüyorum. Sadece benzerlik var. Merak edenler araştırsın. Bu tip pazarlamacılar her dönem olur ve bunu çok iyi kullanır. Bunlarda kendilerini profesyonel olarak gören insanlardır ve bunu da belli yerlerde başarmışlardır. Seni Başkan yapacağız diyerek teklifleri olmuştur. Üzülerek söylüyorum bizim insanlarımızın da zafiyetleri vardır. Bunlar hikayedir. Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli” dedi.

Eksik gördükleri konular ile ilgili olarak önceki dönem yapılan harcamaların inceleme işlemlerinin devam ettiğini belirten Aputkan, kendilerinin hiç kimse ile dertlerinin olmadığı ancak usulsüz yapılan işlerle ilgili yasal işlemlerinde yapılacağını ve kahramanlık peşinde de olmadıklarını, bundan sonraki yapacakları işlemleri de kamuoyu ile zaman zaman paylaşacaklarını söyledi.

Toplantıya Ak Parti Serik İlçe Başkanı Hasan Kozan, MHP Serik İlçe Başkanı Ahmet Ali Coşkun, DSP Serik İlçe Başkanı Yusuf Öztürk, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Aputkan,, “Biz, dimdik, duracağız,, halkımızın, desteği, çok, önemli”, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Aputkan, “Biz dimdik duracağız, halkımızın desteği çok önemli”
Yorumlar
Haber Yazılımı