Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 13:49 Bu haber 4021 kez okundu
 
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”
Serik Belediyesi Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısının 2. oturumu, bugün yapıldı. Enver Aputkan başkanlığında yapılan toplantıda 21 madde karara bağlandı.
YAŞAM Haberi
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”

Belediye meclis salonunda yapılan Temmuz ayı olağan toplantısınun 2. oturumunda, ilgili komisyonlara havale edilen 10 madde, geldiği gibi kabul edildi. 6. maddedeki Hizmet İş Sendikası ile Serik Belediyesi arasında 27.02. 2019  tarihinde imzalanmış olan toplu iş sözleşmesi, komisyonda yapılan incelemenin ardından CHP-İyi Parti Millet İttifakı’ndan 7 üye ret verirken, madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Komisyondan gelen bu madde de, “1. Mevzuata aykırı olarak Serik Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında 27.02. 2019  tarihinde imzalanmış olan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmaması. 2. Sinkar Şirketi bünyesindeki işçilerin ücretleri ile diğer mali ve sosyal haklarının 30.06.2020 tarihine kadar Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan toplu iş sözleşmesi hükümleri çerçevesinde belirlenmesinin uygun olacağı. 3. Belediye daimi işçi personelleri ile ilgili olarak Hizmet İş Sendikası ile Serik Belediyesi arasında 07.02.2019 tarihinde imzalanmış olan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmaması. 4. Belediye daimim işçi personelleri için mevzuata uygun olarak yeni bir sözleşme imzalanana kadar Serik Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasında 24.01.2017 tarihinde imzalanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin uygulanmasının uygun olacağı” şeklinde görüş bildirildi.

Giderayak yapılan sözleşmenin mevzuata aykırı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Enver Aputkan, “Sendikaya karşı değilim. Çalışanlar arasında, ücret farkı var. İşçilere, eşit miktarda ücret vermeliyiz.   Bu son yapılan sözleşmede, bir işçiyi çıkardığın takdirde 120 ay tazminat ödeyeceksin. Mart ayında seçim var, sen giderayak sözleşme yapıyorsun. Belediye, Serik hepimizin. Bunu düşünerek, öyle karar vermek lazım” dedi.

Yapılan yanlış işlemlerin üzerine gidilip, gidilmeyeceğini soran meclis üyelerine Belediye Başkanı Enver Aputkan, “Yapılan bu ve buna benzer işlemler araştırılıyor, inceleniyor. İnceleme sonunda, gereken yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Belek, Boğazkent ve Kadriyeli taksiciler toplantıya katılarak, Başkan Aputkan’dan yardım ve destek istediler. Başkan Aputkan, “Ben size şu olacak, bu olacak diyemeyiz. Bu işi kavgasız gürültüsüz halledelim. Zabıta ekiplerimiz gerekli denetimleri yapıyor. Yasal olamayan bir işletme varsa, iptal ederiz” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Aputkan:, “Giderayak, Sözleşme, Yapılmış”, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”
Aputkan: “Giderayak Sözleşme Yapılmış”
Yorumlar
Haber Yazılımı