Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Haber
22 Şubat 2021 - Pazartesi 17:01 Bu haber 3965 kez okundu
 
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
İlçemiz iş insanları Baki Çimen, Musa Aksu ve Mehmet Işık tarafından eğitime kazandırılan Bahçeşehir Serik Aspendos Kampüsü tanıtım toplantısı yapıldı.
EĞİTİM Haberi
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı YapıldıBoğazkent Mahallesi’ndeki 5 yıldızlı bir otelde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, Bahçeşehir Koleji Kurucusu Enver Yücel, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ve protokol katıldı.

Pandemi kurallarına uyularak yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, “Bize düşen bu tür okullarla ve bu eğitimle gönül ve ruh zenginliğini artırmaktır. Biz ülkemizi daha müreffeh bir hale getirmek istiyorsak, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle, Müreffeh devletlerin seviyesine çıkarmak istiyorsak 3 konuda çaba sarf etmeliyiz. Bunlardan birincisi cehaleti yok etmemiz lazım. İkincisi Fak-ru zaruret dediğimiz yokluğu yok etmemiz lazım. Üçüncüsü ise hepimiz insanız, bir anneden ve babadan olduk. Hepimiz bu güneşin ve gökyüzünün altında yaşayan insanlarız. İhtilafları yok etmemiz lazım. Bunların üçünün de çaresi eğitimdir. Biz ülkemizde öğretmenlerimiz milli eğitim temel kanununda adı geçen Türk milletini milli, manevi ve kültürel açıdan çağdaş uygarlık seviyesine çıkartacak nesiller yetiştirebilirsek sorunlarımızın çok büyük bir kısmını çözeriz. Biz genlerimizde olan yardımlaşma duygusunu, destek olmak duygusunu, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir düşüncesini oluşturabilirsek müreffeh devletlerin çok çok üstüne çıkarız. Bu eğitim kurumu ilçenin bir sorununa çözüm getirecek.” Diyerek konuştu.

Bahçeşehir Koleji Kurucusu Enver Yücel, “Serik koleji Antalya Bahçeşehir kolejlerinin en büyüğü ama sadece Antalya’da değil Türkiye’de de Bahçeşehir kolejlerinin ilk üç büyük kampüsü içerisinde yer alıyor. Ben kurucuları özellikle pandemi döneminde böyle bir kampüs yaptırdıkları için teşekkür ederim. Mustafa Kemal, kurtuluş savaşı sırasında savaş varken aynı zamanda maarif vekillerini toplayarak ‘eğitim önceliğimizdir devam edeceğiz’ diye söylemiştir. Pandemi döneminde 70 milyon liraya yakın bir tutarı olan böyle bir yatırımın yapılması, 250 – 300 isdihdamın yaratılacağı bir yapının olması. Daha da ötesinde dünya ölçeğinde bir kampüsün kuruluyor olması sadece Serik değil, Türkiye ve Dünya içinde önemli bir atılım.

Türkiye ve Dünya zor koşullardan geçiyor. Pandemiden bir çok sektör etkilendi. En çok etkilenen sektör de eğitim ve sağlık oldu. Diğer sektörlerde çok zorlandı ama eğitim ve sağlık sektörü etkilenince bütün sektörler etkileniyor. Korkumuz bir neslin pandemi nesli olup geride kalması. Hem dünyanın hem de ülkemizin en büyük korkusu bu. Özellikle ilkokul birinci sınıftaki öğrencilerinin acaba bir yıl kaybı olur mu diye endişelerimiz var. Çünkü o 1 yıllık kayıp tekrar geri gelmiyor. Bilim insanlarının söylediği 0-6 yaştaki beynin gelişimi ileride olmuyor. Bireyin eğitim hayatının en önemli yaş dönemi 0-6 yaş dönemidir.

Bu süreçte Türkiye olarak dünyada şanslı ülkelerden birisiyiz. Biz Bahçeşehir eğitim kurumları olarak çok şanslıyız. Biz 19 yıl önce Giresun’da köyde yaptırdığımız bir okula uzaktan eğitimle ders anlattırdım. Yine doğu bölgemizde kar yağdığı zaman okullar tatil oldu ama biz tatil yapmadık. Teknolojimizle uzaktan eğitim yaptık. Eğitimin dijitalleşmesine çok yatkınız. Dünyada en yatkın kurumlardan birisiyiz.

Türkiye bu pandemi dönemindeki eğitim meselesini bir İngiltere’den, Almanya’dan Fransa’dan ve Amerika’dan çok daha iyi bir sınav vermiştir. Benim Washinton, Berlin, Gürcistan’da, Kıbrıs’ta ve İngiltere’de bir üniversitem var. Kanada’da lisemiz var. Buralarda ne kararlar verildiğini çok yakından takip ediyorum. Oxford Üniversitesi 4 ay sonra uzaktan eğitime başladı. Harwurd Üniversitesi çok sonradan başladı. Almanya halen uzaktan eğitimi doğru düzgün yapamıyor. Bizim çocukluk zamanımız gibi mektuplu öğretim yapıyor. Bu ülkeler bunu yapamaz mı, başaramaz mı. Elbette başarır ama hazır değillerdi. Türkiye’nin özellikle Fatih projesindeki dijitalleşme kültürü ülkemize bir şeyler kazandırdı. Ama biz Bahçeşehir kolejleri olarak ne yaptığımızı biliyoruz. Çok raj-hatlıkla söyleyebilirim. Dünya’da Güney Kore hariç en iyi bu işi yapan kurumuz. Çünkü bunu Amerika ve İngiltere deki okullarda uygulattırdık. Bizim mazimizde eğitimimizin temelleri zaten var. Biz bunun üzerine inşa ediyoruz. Artık Bahçeşehir kolejleri olarak Türkiye olarak eğitimin nereye gitmesi gerektiğini biliyoruz. Ne olması gerektiğini biliyoruz. Şimdi bunun uygulama aşamasına geçiyoruz. Serik’teki bu okulumuz dünyanın neresine giderseniz gidin ister süper güç denilen Amerika’ya isterse Japonya’ya gidin onların hiç birinden aşağı kalır bir tarafı yok. Özellikle Avrupa’nın çok üzerindeki standartlara sahip bir okul Serik’te açılıyor. Bu okula sadece fiziksel olarak ta bakmayın. Büyük yatırım yapılmıştır ama en önemlisi onun içereğidir. Öncelikle ne anlatacağız, müfredatımız ne olacak, bunu kimler ve nasıl anlatacak. Eğitim ne olacak. Eğitimi alan çocuk ne olacak. Geleceği çocuklarımız inşa edecek se bunların zengin olması lazım. Eğitim zenginliktir. Eğer eğitim zenginlik kazandıramıyorsa eğitimden bir fayda yok demektir. Eğitim ortaya çıkan bilgilerin bir çocuğa anlatımı değildir. Öğrencinin kafasında bazı şimşeklerin çakıyor olmasıdır. Birincilerin çıkması iyidir ama sırf bunun için de bu okullar iyi değildir. Derece isteniyorsa Türkiye’deki derecelerin çoğunu Bahçeşehir çıkarıyor. Bahçeşehir koleji ya da herhangi bir okul bundan dolayı da iyi değildir. Başka nedenlerden dolayı iyidir. Biz çocuklarımıza dünyanın bu günkü sorunlarının çözümü için, gelecek için nasıl altından kalkabileceğini öğretmeye çalışıyoruz. Dünyanın sorunu nedir, dünyanın adaleti yok.  Bunu dünya böyle devam etmemelidir. Bunu bütün dünyadaki eğitim camiası öğrencilerine anlatmaya çalışıyor. Bu dünya böyle yürümeyecek. Dünyanın iklimi bozuluyor. Bunların hepsini bozan biziz. Özellikle birlikte yaşıyoruz. Birlikte yaşam kültürüne sahip değiliz. Empati yapamıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatını biz çocuklarımıza kazandırıyoruz. O işin yüzde 50-60‘ıdır. Esas o müfredat ve dışındaki bilimin öğrenciler tarafından nasıl kullanılabileceğini biz onlara aktarmamızdır” dedi.

Bahçeşehir Kolji Genel Müdürü Özlem Dağ ise, “Biz 27 yıldır ülkemizin geleceği için çalışıyoruz. 140 okulla 12 binin üzerinde eğitim öğreticisi ile bu amaçla hizmet veriyoruz. Bu pandemi gibi 100 yılda bir yaşanacak bir dönemde bu sayıları paylaşmak gurur ifadesi. Eğitim sektörü sağlık sektörü gibi en önde savaşan bir sektör. Dünyada 190 ülkede 1.6 milyar öğrenci bu süreçten etkilendi. Bu etkilenme eğitime ulaşım anlamında olumsuz etkilendi. Türkiye eğitim ve öğretime devam eden bu kadar genç bir nüfusa rağmen daha hızlı refleks veren bir ülke. Bu süreçte eğitimi dijitalleştirebilmek önemli bir vizyon. 19 yıldır Bahçeşehir koleji olarak dijitalleşmeye yatırım yapan bir kurumuz. 3 yıldır da yapay zeka tabanlı kişiye özgü eğitim modeli ile temellendirilen bir öğrenme ve öğretme platformu ile hayat bulmuştur. Pandemide dijitalleşen eğitim anlayışımız, hibrit pedagoji, hibrit öğretmen, dijital öğretmen planımız üzerine çalışmalarımız bunlar çok kıymetli. Biz Türkiye’de eğitime liderlik yapan bir kurumuz” dedi.

Bahçeşehir Koleji Serik Kampüsü Kurucu Temsilcisi Baki Çimen de “Eğitimin öncüsü olma misyonumuzla yabancı dil eğitimi, STEM Eğitimi, Robotik ve Kodlama eğitimini çocuklarımızla buluşturuyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı akademik başarılarımızla taçlandırıyoruz. Bahçeşehir Koleji Serik Kampüsü 17.500 m2’lik alan üzerinde kurulmuş 51 derslik, 1200 öğrenci kontenjanına sahip bir kampüstür. Kampüste anaokulu, ilkokul, ortaokul ve Anadolu Lisesi kademleri bulunmaktadır. Ayrıca 8 Adete laboratuvar ve STEM alanı, 2 yüzme havuzu, 2 tenis kortu, kapalı-açık spor alanları ile öğrencilerimize her türlü sosyal imkanı sunabilecektir” dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Bahçeşehir, Koleji, Tanıtım, Toplantısı, Yapıldı, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Bahçeşehir Koleji Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı