Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 12:04 Bu haber 1787 kez okundu
 
BELEK VE KADRİYE GÜNÜBİRLİK TESİSLERİNE TAHLİYE KARARI
Serik ilçesi Belek ve Kadriye Beach Park Günübirlik Tesisleri içerisinde bulunan işletmelere tahliye edilmesi kararı işletmelere tebliğ edildi.
YAŞAM Haberi
BELEK VE KADRİYE GÜNÜBİRLİK TESİSLERİNE TAHLİYE KARARI

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Belek ve Kadriye Beachparkların tahsislerinin 2013 yılında sözleşme hükümlerine aykırı hareket edilmesi nedeniyle iptal edilmesinin ardından şimdide günübirlik içerisinde faaliyetlerini sürdüren işletmelerin iş yerlerini tahliye etmeleri konusunda Turizm Bakanlığı tarafından alınan karar Antalya Valiliği tarafından uygulanması için Serik Belediye Başkanlığına gönderildi.

Karar, Serik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü birimince işletme sahiplerine tebliğ edilirken, Serik Belediyesi tarafından yapılan tebligatta iş yerlerinin Cuma gününe kadar tahliye edilmesi istendi.

Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Siyasi Partilerin Başkanları, STK başkanları ve Belek ve Kadriye Muhtarları ile birlikte yaptığı toplantıda günübirlik tesisleri içerisindeki işletmeler ile ilgili açıklamada ve bilgilendirmede bulundu.

Aputkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Turizm Bakanlığımızın buraların tahliye edilmesi konusunda almış olduğu bir karar var. Bu karar bir yazı ile Antalya Valiliğince tahliyenin yapılabilmesi için belediyemize gönderildi. Biz uygulayıcıyız. Bu nedenle de gelen kararı yerine getirmekle yükümlüyüz.

Bu bölgede çalışan ve kiracı pozisyonunda olan işletme sahipleri var. Durumları çok kötü olanlar var. Kolay değil. Hataların bir kısmı belediyede. Çünkü tahsisi iptal edilen yer kiraya verilmez. Hele ki tahsisli olsa bile başka birine kiraya bile verilemez. Tahsis iptal sebebini ortadan biz belediye olarak kaldırmamız lazım. Kaldıramadıktan sonra burayı kimse bize tahsis edemez. Ama kiralama işlemi sırasında sözleşmelerine baktığımızda bir maddede özellikle tahsisin bakanlıkça iptal edildiğini, tahliye işlemi istendiğinde herhangi bir hak iddia edilemeyeceği diyerek hüküm maddesi koymuş ve kiralayanlarında bundan haberi var. Vatandaşın kabahati var demiyorum. Benim bu tahsisi alabilmem için iptal nedenlerini ortadan kaldırmam lazım. Kimse oradaki insanların mağdur olmasını istemez. Özellikle Kadriye’de kıyı kenar çizgisi içerisinde kaçak yapılar var. Bakanlıktan gelip tespit yapmışlar. Bundan sonra biz ne yapabiliriz. Buraları halka nasıl kazandırabiliriz bunu konuşmamız lazım. Bakanlık son birkaç gün önce bize yazı gönderdi. Buralarda bulunan esnafların tahliye edilmesi gerekiyor. Bizde esnafımıza 4 gün süre verdik. Cuma günü tahliye edilmesi gerekiyor. Buraları tahsisindeki duruma geri getireceğiz. Yıkılması gereken yerler tespit edilmiş. Belek te çok değil ama Kadriye de çok. Bir an önce tahsis için gerekli hale getireceğiz. Esnafımızın zor durumda olduğunu biliyorum ama kiralamada bu şartlara uyarak kiralamışlar. Bizim vereceğimiz kararlar hukuki olmalı” dedi.

Belek ve Kadriye Beach Park’ta bulunan işletmelerin sahipleri de mağduriyetlerinin kimlerin gidereceğini, çok masraf ettiklerini belirttiler.

Tahliye işlemleri, Serik belediye Başkanlığı birimlerince Cuma günü saat 17.00 da uygulanacak.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: BELEK, VE, KADRİYE, GÜNÜBİRLİK, TESİSLERİNE, TAHLİYE, KARARI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BELEK VE KADRİYE GÜNÜBİRLİK TESİSLERİNE TAHLİYE KARARI
Yorumlar
Haber Yazılımı