Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 09:35 Bu haber 5614 kez okundu
 
Buğday Hasadı Başladı
Serik’te buğday hasadı, biçerdöverlerin tarlaya girmesiyle başladı. Çiftçi verimden memnun.
TARIM Haberi
Buğday Hasadı Başladı

Serik’te buğday hasadı, biçerdöverlerin tarlaya girmesiyle başladı. Çiftçi verimden memnun.

Turizmin olduğu gibi tarımın da başkenti olan Antalya’da olgunlaşıp, başak veren ekinlerin biçerdöverlerle hasadına başlandı. Tarım işçisinin de görev aldığı hasatta, hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Üretim sürecinde sarf edilen emeğin karşılık bulması için hasat kriterlerine azami ölçüde dikkat ediliyor. Buğday taneleri altın sarısı sap ve başaklarından teknolojik araçlar yardımıyla özenle ayrıştırılıyor.

Üründen bu yıl yüksek verim bekleniyor. Üründen ayrıştırıldıktan sonra tarlada arta kalan bitkinin sapları ise tarım araçları ve makineler yardımıyla balyalanıp, işletmedeki hayvancılıkta kaba yem olarak değerlendiriliyor.

İklim şartları nedeniyle bu yıl hasadın yaklaşık bir hafta kadar erken başladığını belirten, Serik Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, “Serik’te buğday hasadımız başladı. Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz buğday hasadı yapan çiftçilerimizin hasat sonrası verimlerini yerinde inceleyip, biçerdöverlerin evrak ve teknik donanımlarını, tane kaybı ve verim yönünden kontrollerini yapıyorlar. Bölgemizde genelde dekar başına 400 ila 600 kilo arasında verim alıyoruz. Bölgemizde 118 bin dekar alana buğday ekimi gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl hasat verimimiz 53 bin ton olarak gerçekleştirildi. Bu yılda aynı verimi bekliyoruz” dedi.

Buğday üreticileri Veysel Taşbayır ve Mehmet Taşbayır kardeşler ise, 25 dönümlük bir alana buğday ektiklerini söylediler. Taşbayır kardeşler, “Dönümden 500-600 kilo verim bekliyoruz. Toprak mahsulleri ofisi buğday taban fiyatını 1 lira 65 kuruş olarak açıkladı. Piyasadan memnunuz. Koronavirüs nedeniyle devletimizin aldığı tedbirlerden dolayı üretimimiz etkilenmemiştir. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerde bu dönemde sokağa çıkma kısıtlaması bulunmadığı için rahatlıkla tarlamıza gelip gitmekteyiz. Hasadımızı gerçekleştirdik. Yerine susam bitkisi ekeceğiz. Bütün üreticilerimize bereketli bir hasat dileriz” diye konuştular.

Öte yandan, hasadı gerçekleştirilen tarlalarda Serik İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, hasadın tane kaybı ve verim kontrollerini yapıyor.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: Buğday, Hasadı, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Buğday Hasadı Başladı
Buğday Hasadı Başladı
Buğday Hasadı Başladı
Buğday Hasadı Başladı
Buğday Hasadı Başladı
Buğday Hasadı Başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı