Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 17:14 Bu haber 2177 kez okundu
 
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
Cezeri’nin yüzyıllar sonra yeniden canlanan makineleri ve gelecek kuşaklara ilham veren hikayesinin anlatıldığı “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” Sergisi Antalya Belek’teki The Land of Legends’ta açıldı.
TURİZM Haberi
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDIZamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesi ile modern mekaniğin babası kabul edilen, ortaçağda yaşamış ve dünyanın sayılı dehâlarından biri olan Cezeri’nin olağanüstü makineleri, Antalya Belek’teki The Land of Legends’ta 03 Mart 2020 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Girişin ücretsiz olduğu sergi özellikle bilime meraklı gençler ve çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Cezeri’nin şifreli, dört sürgülü kapı kilidi, şifreli kasası, dünyaca ünlü filli su saati, tarihin ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatı gibi mekanik bilimine ışık tutan 18 parça eser İstanbul Cezeri Müzesi tarafından getirildi. Sergi Sorumlusu Hakan Sunguroğlu ziyaretçilere makineler hakkında detaylı bilgiler verdi.

Müze fikrinin tıpkı Cezeri gibi makine mühendisi olan Yönetim Kurulu Başkanı A. Selim Çalışkan ve sergi küratörü Mehmed Ali Çalışkan’ın üniversite yıllarındaki hayranlıklarından doğduğunu belirten Genel Müdür Yardımcısı Nisanur Çalışkan, “Türkiye’de örneği olmayan benzersiz bir sergi yaptık. Sergide, mekaniğin hikayesinin yanında bir de zamanı ölçmenin hikayesini sunuyoruz. Öte yandan Cezeri’nin entelektüel ve kültürel birikiminin uğradığı astronomi, tıp, müzik, matematik gibi konuları da sergiye taşıdık. Sergimiz her yaştan ziyaretçiye ilham vermek üzere tasarlandı.Özellikle en önem verdiğimiz husus ise Cezeri’yi çocukların eğitimine katkıda bulunacak şekilde konumlandırmak oldu. Bu serginin çok yakında dünyada da ses getireceğine inanıyoruz.” dedi.

The Land of Legends AVM Müdürü Sertaç Yeğin ise, “Cezeri’nin İstanbul’daki sergisinden sonra The Land Of Legends olarak burada sergi açtık. Sömestr tatilinde buraya gelen tüm öğrenci ve misafirlerimize Cezeri’nin en ilgi çekici eserlerini ziyaretçilerle buluşturuyoruz. Biz burada hem eğlence hem de bilimi buluşturuyoruz. 13. Yüzyılda yapılmış olan inanılmaz mekanik deha Cezeri’nin sergisi 3 Mart tarihine kadar ücretsiz olarak halka açık olacak. Tüm öğrencilerimizi bekliyoruz.” dedi.

Sergi 3 Mart 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak ziyarete açık kalacak.

 

Cezeri kimdir?

13. yüzyılın büyük mühendisi Cezeri, evrensel bilim tarihinin görkemli dehalarından biridir. Birikimi, icatları, bakış açısı ve mühendislik felsefesi itibariyle unutulmaz bir bilim insanı olan Cezeri, elliden fazla makine ve aracın teknolojik tasarımlarını yapmış ve bu makineleri teorik planlamada bırakmayıp üretmiş ve çalıştırmıştır. Bilimsel ve pratik mirası 21. yüzyıl dünyası için hala güncel ve ilgi çekicidir. Özellikle zaman kullanma ve yönetme biçimine odaklanmış makineleri ile kendisinden sonraki birçok doğulu ve batılı mekanisyene ilham vermiştir.

Tam adı Bedi‘uz-zemân Ebû el-‘İzz b. İsmaî‘l b. el-Rezzâz el-Cezerî olan, Diyarbakır (Amid) yöresinde Artuklular döneminde 1200 yılı dolaylarında yaşamış bir mühendistir. Artuklu Sarayında kesintisiz 25 yıl (1181-1206) saray mühendisi görevini sürdürmüş olan Cezeri, Helenistik dönemde Pnömatik ve İslam Medeniyetinin gelişmiş döneminde Hiyel olarak bilinen bir geleneğin güçlü bir temsilcisidir. Günümüzde Cezeri, tüm ortaçağın en önemli mühendisi olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Namık Kemal KILINÇ
Etiketler: “CEZERİ’NİN, OLAĞANÜSTÜ, MAKİNELERİ”, SERGİSİ, AÇILDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
“CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ” SERGİSİ AÇILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı