CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret Etti
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 13:00 Bu haber 2077 kez okundu
 
CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret Etti
CHP Antalya Milletvekilleri Serik ilçesinde Hal esnafını ziyaret etti. Vekiller, “Tam kapanma doğrudur ama dar gelirli tüketicinin ucuz mal alabilmesi için Pazar yerleri kontrollü bir şekilde açılmalıdır.” dedi.
SİYASET Haberi
CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret EttiCHP Antalya Mileltvekilleri Aydın Özer, Cavit Arı ve Rafet Zeybek ile CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz Serik ilçesi Sebze ve Meyve toptancı halinde bulunan esnaf ve tüketiciyi ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi. CHP li heyete CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve Serik Tüccarlar Derneği Başkanı Abdullah Dönen eşlik etti.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Ben kendim de 30 yıldır Kumluca da örtü altı tarım yapıyorum. Girdisini çıktısını iyi bilirim. Bu 17 günlük tam kapanma doğrudur. Pandemi bulaşışından sonra kapanma doğrudur. Ama havaların ısınmasıyla üretim patlaması var. Mersin’den başlayıp Muğla’ya kadar. Domates ve biberin en çok üretildiği zaman şimdi. Pazar yerlerini kapattığınız zaman bu halkı zincir marketlere mahkum ediyorsunuz. Zincir marketlerde vatandaş ucuza mal yiyemez. Kontrollü olarak semt pazarları açılsa bugün hem dar gelirli vatandaşımız. Ucuza mal yer. Pazar yerlerinde alışveriş yapmak daha sağlıklı. Bunun hesabını yapmadan masa başında yaptık bitti gibi mantıkla bu işi götürmeye çalışırsak burada üreticiyi, İstanbul ve Ankara’dada tüketiciyi yakmış oluruz. Burada insanlara 1 liraya 2 liraya domates biber yedirmek varken, zincir marketlere mahkum ederseniz tüketiciyi bitirmiş olursunuz. Yapılacak iş çok kolay, Sayın Cumhurbaşkanı bir karar alacak ve bütün semt pazarlarını açtım diyecek. Gerekirse pazarcılar arasında kura çektirecek. Bir Pazar yerinde 100 pazarcı varsa 30 u bugün açacak. 30 u yarın 30 uda daha sonraki gün açacak. Bu malın çekilmesini sağlamak lazım. Bu birkaç günde esnaf batmaz ama bu ürün bozulur bayramdan sonra açsan da bir işe yaramaz. Biz buraya gelirken bu amaçla geldik. Ekmeğin partisi olmaz. Bir an önce kontrollü bir şekilde semt pazarları açılmalıdır. Domatesin maliyeti 2.5 lira. Şimdi semt pazarları açılmadığı müddetçe bu mal satılmaz. Yani üreticiye hiçbir katkısı yok. Üretici ürettiği malı satamıyor. Tüketicimiz, dar gelirli vatandaşımız, emekçimiz, asgari ücretle çalışan vatandaşımız daha ucuza pazardan alacağı malı alamayarak, evine sebze ve meyve girmesini engeller. Biran önce sağlık kurulunun bir an önce toplanıp bütün semt pazarlarının kontrollü bir şekilde HES koduna bakarak, pazarcıları seyrekleştirerek, bir gün Pazar varsa üç güne yayarak. Alışveriş yapılması sağlanmalı. Bu hem üretici açısından çok önemli. Hem de tüketicinin ucuz ve sağlıklı mala ulaşması açısından çok önemli. Biz burada 2 tarafı da düşünüyoruz. Dar gelirli vatandaş zincir marketlerden yüksek fiyatlı sebze ve meyve alamaz. Pazarların açılması lazım. Bu insanlara yazık.”

 

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Gerek Antalya gerekse ilçelerin hallerinde yaşananları görüyoruz. Burada haller ağzına kadar dolu. Üretici üretmiş gelmiş ama alıcı yok. Tüccar yok, pazarcı yok. Çünkü pazarcının alıp satacağı Pazar yok. 17 günlük kapatma kararı alındı. Bu karar alınırken sonradan getireceği sonuçlarla ilgili değerlendirme yapıldığını düşünmüyorum. Kapatın dendi ama bugün Antalya’da mevsim itibarı ile üretimin en bol olduğu dönemi yaşıyoruz. Çiftçinin durumunu düşünmek zorundayız. Çiftçi en azından ürettiğinin maliyetini kurtarması lazım. Yoksa çiftçi biter. Tarım buradan zarar görecektir. Buradan sesleniyoruz. Öncelikle ya pazarlar açılmalı ya da Tarım ilçe müdürlükleri aracılığı ile tespitler yapılıp üreticilerin zararı giderilmelidir.”

 

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Üretici perişan. Sosyal devlet buna bir çözüm bulmak zorundadır. Kapanmada üretici ve tüketiciyi mağdur etmememiz gerekir. Böyle olursa üretici perişan olacaktır. Maalesef bu pandemi herkesi etkiledi ama Antalya bölgesinde üreticiyi çok etkiledi. Yeterli desteği de devlet veremedi. Zor günlerde çiftçinin, esnafın yanında olamadı.”

 

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, “Burada ülkenin yönetilemediğini görüyoruz. Temel mesele budur. Devlet yönetmek çok farklıdır. Ortak akılla bu işlerin daha önceden planlanıp bu pandemi döneminde halkın sağlığı önemli. Halkın sağlığına korumak adına tedbirler alınmalıydı ama gecikmeli alındı. Hiçbir şeyi planlamadan ben kapattım demekle kapatılmıyor. Bugünkü manzaraya baktığımızda ne tam kapanma nede başka bir şey ne olduğu belli değil. Sadece hafta sonu kısıtlamalarının 17 güne uzatılmış kesintisiz hali. 16 milyon insan çalışıyor. İnsanların yaşamak için gıdaya ihtiyacı var ama ürüne ulaşamıyor. Bir tarafta üretici üretmiş ama tüketiciye ulaşamıyor. Madem tam kapanmadan bahsediyorsunuz. Bunu vatandaşın temel ihtiyaçlarını gidererek üreticinin malını elinden alarak yapsaydınız eyvallah. Kapanma zamanı hatalı bilim kurulu kapanmayı Eylül ayından beri sürekli dile getiriyor. Aklın ve bilimin önderliğinde hareket etmezseniz duvara toslarsınız. Bir kişinin ağzından çıkacak 2 kelimeyle bu ülke yönetilmez. Pazarların kontrollü bir şekilde açık alanlarda açılması gerekiyor.”dedi.

Kaynak: (Serik Postası ) - Serik Postası Gazetesi Editör: Ersin FURAL
Etiketler: CHP'li, Heyet, Serik, halinde, Esnafı, Ziyaret, Etti,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret Etti
CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret Etti
CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret Etti
CHP'li Heyet Serik halinde Esnafı Ziyaret Etti
Yorumlar
Haber Yazılımı